| CristiB93 a întrebat:

Salut. Vreau sa pun folie transparenta pe faruri sa reziste mai mult dupa polish. Intrebarea mea este cum se lipeste pe far?
Trebuie si un adeziv sau lipici special sau are folia pe ea ceva de lipit sau se foloseste si feon?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tio face o firma care pune folii pe geamuri, nu costa mult si face treaba buna

| CristiB93 explică (pentru mgtow):

Vreau sa o fac eu

| mgtow a răspuns (pentru CristiB93):

S-ar putea sa nu iti iasa bine, multi isi pun foliile pe geamuri si raman cu bule de aer nu stiu sa le puna bine

| mgtow a răspuns:

Daca nu sare 30% din opacitate nu are treaba rar cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu-i legal sa pui folie pe far, fiindca optureaza vizibilitatea ta in trafic, putand sa facia ccident, fiindca alti nu mai pot aprecia distanta corecta cu un far mai putin vizibil.
Intai intereseaza-te la RAR daca se permite acest lucru.

| crysty1222 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca e folie de protectie poate pune fara probleme pentru ca alea sunt transparente si nu obtureaza cu nimic luminozitatea farurilor. Chiar ajuta la impiedicarea matuirii farurilor care chiar fac farurile sa lumineze mai slab.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Violleta2022):

Este vorba despre folie transparentă. Aceasta ajută la mătuirea prematură a geamului. Deci, ajută, nu încurcă.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Folia din kit este autoadezivă. Vine la pachet și cu o racletă, care te ajută să o aplici fără să rămână bule de aer sub ea.
Nu trebuie foen.

| CristiB93 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Deci nu trebuie nimic nici macar apa?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru CristiB93):

Nimic. Folia are deja un adeziv special pe ea.

| cristianj6137 a răspuns:

Indicat ar fi cu un feon ca daca ai folosi lipici s-ar putea topi de la faruri.