| Sorinlelele a întrebat:

Vreau sa pun motor pe bicicleta. Am văzut ca sunt mai multe tipuri 40cc, 50cc, 80cc. am nevoie de permis sau la cea mai mica categorie de motor 40cc pot conduce fără permis, mulțumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

CATEGORIA AM - MOPEDE

Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Poti sa-l faci sa se incadreze aici.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, nu ai nevoie de permis pentru asa ceva de oarece nu se incadreaza in vreo categorie de vehicule, poti sa pui de cati cm3 vrei tu pe bicicleta

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Cum sa nu se inacdreze. Se inadreaza la categoria AM toata ziua. Ba ala de 80 chiar la A1

| DaniTDCI a răspuns (pentru suntserios):

Pentru asa ceva nu necesita permis...

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Ok, vino cu articolul de lege care zice asta, pentru ca legea zice clar alte lucruri

| DaniTDCI a răspuns (pentru suntserios):

Fie cum zici tu, poate ca ai nevoie de permis pentru acea bicicleta motorizata, dar cu actele cum ramane? nu trebuie cumva inmatriculata daca o conduci pe drumurile publice? a, stai nu ai serie de sasiu pe bicicleta, atunci cum procedezi? e ca si cum as avea permis de categoria b si as conduce o masina fara acte, atunci ce farmec are ca e infractiune

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Pai normal ca trebuie inscrisa... ori la primarie daca intra la moped, ori omologara RAR si inmatriculata ca moto daca depaseste 50cmc

| DaniTDCI a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar aici e intrebarea, de unde serie de sasiu? doar nu trece in acte "bicicleta motorizata" eu de aici am plecat cu ideea de permis

| ZeW11uru a răspuns (pentru suntserios):

Suntserios am vazut ca scrii numai prostii pe aici pe forum am 16 ani nu am nici un permis si folosesc o bicicletă cu motor cu capacitate cilindrica de 100cmc am fost oprit de poliție de doua ori și mi-a fost solicitat doar buletinul

| suntserios a răspuns (pentru ZeW11uru):

Tu trebuia să ai un dosar penal acum pentru conducere fără permis. poveștile tale cu poliția mă lasă rece. Legea e lege. E clara și la obiect.

| DaniTDCI a răspuns:

Mai oameni buni cum sa iti trebuiasca permis pentru un **** de improvizatie? aia e o improvizatie facuta acasa, un motor pus pe o bicicleta.