| scorpion616 a întrebat:

Salut,vreau sa schimb interiorul masinii, incepand cu vopsitul elementelor din plastic incluzand is bordul care e din material cauciucat.As dori niste idei ce fel de vopsea ar prinde pe bord? Stiu ca la elementele din plastic trebuie un slefuit dupa care o mana,doua de primer,dupa vopsea si la final 1, 2 maini de lac dar la vopsirea bordului (etape, proceduri)? Mersi

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat e de cauciucat bordul.
In general, vopseaua fara luciu se tine mai bine, fiind straturile foarte subtiri.
Daca e plastic si nu cauciuc sau imitatie de piele, se slefuieste, sterge, degreseaza, se da un strat de primer pentru plastic, se matuieste primerul, apoi se da vopseaua, si lacul. Exact ca la celelalte plastice.
Daca e din ceva foarte elastic, nu recomand sub nici o forma vopsirea, ci imbracarea cu material textil.

| scorpion616 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bordul e cauciucat, dar aplicand o vopsea simpla ma tem sa se cojeasca de la soare, sterge etc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru scorpion616):

Da... Cand sta masina la soare, se fac si 60-70 de grade sub parbriz, in zona bordului. Nu e asa o problema pentru vopsea, cand lucram in service foloseam cuptorul la 60 de grade, altii il folosesc si la 80, si nu are de suferit nimic la masina, insa la temperaturile alea, cauciucul se dilata, la rece se contracta, iar vopseaua de pe el o sa se desprinda.
Cel mai bine e sa-l tapitezi.
Mai exista o posibilitate insa, existau niste vopsele pentru incaltaminte... Daca gasesti, si o pulverizezi uniform la pistol, s-ar putea sa obtii culoarea dorita, rezistenta. Acum nu stiu insa, ce culori poti gasi... Alb sau alta nuanta deschisa peste negru sigur nu iese.

| scorpion616 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca raman la ideea cu tapitatul bordului. Mersi, o zi frumoasa