| razvangabriel96 a întrebat:

Salut,vreau si eu o parere despre consum si cat de bunicica e sau nu masina : Ford Fiesta motor 1, 25 si Skoda Fabia motor 1, 4 16 valve...cum stau cu consumul? Vreau ceva micut cu care sa ma plimb mult! Mersi

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul de pe Skoda e papacios, si prost facut. Nu trage, nu e fiabil, si consuma mult. Consuma si ceva ulei, oricat de intretinut ar fi.
Motorul de la Fiesta nu il cunosc, nu stiu ce e cu el, si nici nu cred ca ai scris corect, ca de 1.25 n-am auzit. Poate 1.2.
Eu iti recomand Renault Clio 1.2 16v, Opel Corsa 1.0-1.2 sau VW Polo 1.0
La bugetul tau te incadrezi si la un Ford Focus in jur de 2000-2002, cu motor 1. 8TDDI, care consuma putin, e fiabil, foarte confortabil, si mult mai puternic decat orice piticanie de Fabia pe benzina.

| razvangabriel96 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E corect 1, 25... Vw, da e bun dar nu prea am gasit la vanzare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru razvangabriel96):

Vezi ca sunt si Lupo, aproximativ aceeasi treaba, dar mai stilate... Mai de femei intr-un fel, dar eu nu m-as feri sa conduc unul. Cauta Seat Ibiza si Skoda Fabia cu aceeasi motorizare, ca in afara de aspect, sunt 100% Polo dedesubt, inclusiv la motorizari si suspensie.

| e1xtz a răspuns:

Amândouă sunt masini cu capacitate mica si daca sunt bine puse la punct dpdv tehnic au consum mic, de aproximativ 5% daca mergi adecvat.

Acum depinde si de anul de fabricatie, o Fabia dupa 10 ani vechime este mai rabla decât un Ford, iar fabia este posibil sa consume o idee mai mult, in fine, sunt masini asemănătoare, dar ca sa nu fie chiar cazaturi sa fie fabricatie după 2004.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Oricum sunt multe detalii, km reali ai masinii, modul in care a fost îngrijită de proprietarii anteriori, daca au fost făcute schimburile corect si la timp, rugina, etc...asta in cazul nu o iei de noua.

| razvangabriel96 explică (pentru e1xtz):

Skoda Fabia : 155.000 km, an 2002 ...Ford Fiesta an 2003 128. 000km... am buget doar 2400 de euro si de asta

| razvangabriel96 explică (pentru razvangabriel96):

Pardon,skoda e din 2001

| e1xtz a răspuns (pentru razvangabriel96):

Daca sunt kilometrii reali(nu prea ai cum sa verifici asta), i-ati fordul, dar mergi la o cunostinta si fa o revizie, perfecta nu iese ca nu este masina noua, o bucsa, bieleta, ulei, plăcute, sunt normale...dar sa nu aibă scurgeri pe la cutie, motor, semeringuri, caseta, pompa sau altele ce necesita sume de bani mai mari.
Cele mărunte sunt normale la o masina mai veche de 10 ani, si cu o suta-doua de lei pe rezolvi, dar sunt si piese care te duc la 300-400 euro cu reparatia.
Asa înainte sa iei orice model ar fi, da 50 de lei la o cunostinta(mecanic) sa se uite in mare la ea.
Cum am spus, perfecta nu este, nu are cum, dar sa nu aibă probleme care necesita peste 1000 de lei cheltuieli.
Plus ca rare masinile cu 128000 km la 13 ani vechime, cam toti dau km înapoi cu 50 de roni, de aceea trebuie verificata masina mai mult decât sa vezi ca merge.

| razvangabriel96 explică (pentru e1xtz):

Fiesta aia o au niste oameni mai bogati sa zic asa si o tineau ca masina de rezerva, nu prea mergeau mult cu ea de aia are atatia km, dar o sa merg si la un mecanic ceva sa verifice!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru razvangabriel96):

Daca cunosti Fiesta, si zici ca proprietarii sunt instariti, mai fa niste verificari pe la ea cu mecanic, condu-o, si daca e, ia-o!
Conteaza foarte mult, sa poti cumpara o masina direct de la proprietar mai ales daca a tinut-o mult.
Vezi cum e cu taxa la ea, daca e recuperata sau nu e platita, trebuie s-o scazi din pret, fata de cele care o au platita.

| e1xtz a răspuns (pentru razvangabriel96):

Daca este asa si nasina a fost condusa pana la serviciu si înapoi, cumpărături si atât, si a stat la proprietar si i s-au facut schimburile la timp si corect merita in comparatie cu una care a trecut pe la vreo 5 turci si au tras pe ea de i-a durut la 'banana'.
La skoda nici eu nu m-as baga de fel.
Oricum, orice ti-ai lua sa o verifici cat de cat, nu este o masina noua evident, dar sa nu aibă probleme costisitoare.