| ATotȘtiutoru a întrebat:

Salutare. Am o mica problema cu care sper sa ma ajutati. Am un Ford Focus 2012 de culoare gri. M-am hotarat acum cateva zile sa-mi vopsesc capacele de la oglinzi si eleronul de culoare neagra. Intrebarea mea este: Trebuie sa trec in talon ca masina are 2 culori? Din ce stiu trebuie sa ai undeva la 20% din masina de o alta culoare ca sa fie nevoie trecuta culoarea pe talon, dar am auzit la unii ca si daca vopsesc jantele trebuie. Pot conduce legal cu oglinzile si eleronul de alta culoare sau trebuie sa schimb talonul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind vorba de niște elemente mici, auxiliare, care nici măcar nu vin în culoarea mașinii în toate cazurile, le poți face negre fără probleme.
La Dacia Logan plătești în plus ca să îți vopsească din fabrică barele și oglinzile, iar cele care vin cu ele nevopsite (plastic negru), au o singură culoare în certificat, cea de pe caroserie.

| ATotȘtiutoru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiam ca e ceva de genul dar tot imi ziceau unii ca nu e asa si am zis totusi sa intreb. Multumesc mult pentru confirmare

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"dar am auzit la unii ca si daca vopsesc jantele trebuie"

Nu, nu trebuiesc facute mentiuni speciale in certificatul de inmatriculare daca vorbim doar de alta culoarea a jantelor.

In cazul tau nici daca e vorba de schimbatul culorii capacelor oglinzilor sau al eleronului!

| Aditu94 a răspuns:

Daca culoarea ce nu o ai trecuta in talon, depaseste jumatate din culoarea dorita pe care vrei sa o treci, trebuie sa trecuta in talon. daca ai mai multe culoari ce acopera masina..se va trece multicolor