| abc23 a întrebat:

Am o problema pe care am descoperit-o astazi. Am facut scoala de soferi pe masina cu motor 1.7 Diesel, iar la plecarea de pe loc ridicam doar ambreajul usor, dar azi am condus o masina pe benzina, iar la plecarea de pe loc, motorul imi murea de fiecare data. Chestia e ca la asta trebuie' sa apesi acceleratia si sa ridici usor ambreajul din cate stiu. Cum faceti plecarea de pe loc la alea cu benzina? Vreau sa-mi explicati detaliat. cat ridic ambreajul, acceleratia cat o calcati. Cum faceti tot?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca incepator cel mai simplu este sa faci in felul urmator. Ti ambreajul calcat blana, bagi a 1-a, cu frana calcata bine inteles si apoi dai drumu la ambreaj si pana sa il eliberezi complet lasi frana si calci acceleratia.

Alta varianta ar fi cu frana de mana, sa ti acceleratia calcata foarte putin cat sa se auda motorul turat adica sa fie pe la 700-800 de ture si dai drumu la ambreaj cu masina bagata in viteza 1 bine inteles si in timp ce dai drumu la ambreaj lasi frana de mana si pleaca.

Astea sunt singurele metode care merita incercate!

| a1doru a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Dom' injiner, esti pus pe glume?rolling on the floor

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

don't tell anyone iti garantez eu ca pleaca masina dupa lochee hee

| BESTNICK a răspuns:

E mai fragil ambreajul la benzina decat cel diesel dar si la benzina iti pleaca ridicand piciorul de pe ambreaj numai ca trebuie sa-l ridici mai cu atentie

| Joker1958 a răspuns:

Apesi mai mult pe acc ca la diesel si trebuie sa stii unde tine ambreiajul ca sa stii cand pleaca

| FarrellBull a răspuns:

Tine piciorul apasat pe ambreiaj
apasa odata acceleratia 20%
ia usor piciorul de pe ambreiaj
continua cu o apasare usoara a acceleratiei
daca incepe sa trepideze, forteaza apasarea acceleratie cu o viteza mai mare