| Kevin1975 a întrebat:

am observat ca masina mea a fost lovita. Nu e ceva noutate, inainte sa cumpar masina am mai vazut inca 7, toate erau lovite. Cred ca niciuna nu scapa. probabil datorita puterii care e mare si e livrata doar pe fata. Doar ca sunt ingrijorat foarte tare pentru ca e posibil sa fi fost ceva grav. inainte sa o verific la service, ti-as multumi daca mi-ai spune parerea ta. Masina trage un pic dreapta, am dat vina prima data pe asfalt, dupa pe presiune, dupa pe unghiul de fuga. unghiul de fuga nu l-am facut, deci s-ar putea sa fie el de vina. Doar ca tot in partea dreapta mai sunt niste chestii. Stergatorul este gazolat, usa dreapta troncane cam tare cateodata, masca de langa oglinda dreapta ( un plastic negru) are un surub lipsa. Din nou farul dreapta este prins un pic mai "sus" decat cel din stanga. si cam atat. Bara fata 100% a fost schimbata, pentru ca nici mastile de langa sigla se misca un pic daca le atingi, si toata bara scartaie daca o atingi. dar mi-e foarte frica de usa aia. nu cumva sa aiba legatura cu accidentul? Daca are, inseamna ca lonjeronul a fost clar facut praf daca a ajuns pana la usa lovitura. si de aici am tras concluzia ca trage dreapta datorita lonjeronului, sau alta piesa care e imposibil de reparat la fel ca din fabrica. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Hai nu dramatiza, nu e nevoie sa fie un impact atat de mare pentru ca elementele tare sa aiba de suferit.
Poate fi vorba de un impact lateral, sa fi fost "stearsa" intr-o depasire, eventual o lovitura in parcare, unde cel mai adesea nu se afecteaza structura de rezistenta a masinii.

Despre portiera, aia e, unele masini au un sistem de balamele prost care cel mai adesea cedeaza si astfel fac niste zgomote de acel gen. De exemplu, la Vectra B.
Cat despre faptul ca trage in dreapta, nu e mare noutate, cu atat mai mult daca ai cumparat deja o masina rulata in Romania, aici majoritatea cand schimba anvelopele nu mai fac unghiul de fuga, unii pun anvelope diferite si mai apar probleme de acest gen.

In rest, cel mai bine analizeaza stalpul sa vezi daca are urme de avarii eventual dai plasticul jos si analizezi si contra aripa, sau daca poti vedea, poti sa te uiti chiar la lonjeron daca are urme de accident.

Si da, cel mai adesea masinile sunt lovite, nu te poti astepta la o masina de 10 ani sa fie imaculata, indiferent cat de bine conduci tu, tot se gaseste unul sa ti-o zgarie/buseasca, chiar in parcare.
Am patit-o pe pielea mea, de atunci parchez mereu in partea mai goala a parcarii.

| Kevin1975 explică (pentru OldSoul):

Multumesc frumos. Stalpul nu are nimic. sper doar sa nu fie din lonjeron. fostul propietar a spus ca a facut unghiul de fuga, dar nu prea a fost multumit de aia de la vulcanizare. Sper sa fie totul bine.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Problemele astea trebuia sa ti le pui inainte sa cumperi masina nu dupa. Acum cu parerea o sa isi dea un mecanic care o vede nu noi din citite

| Kevin1975 explică (pentru suntserios):

Si tu trebuia sa taci daca nu ai nimic de zis. Am verificat masina inainte, directia era buna, pe tester nu arata nimic. Tot ce vreau sa stiu este unde sa ma uit ca sa imi dau seama daca usa a fost afectata in accident. Mecanicul ala cere niste bani, care nu vreau sa-i dau aiurea doar pentru ca troncane un pic usa.

| suntserios a răspuns (pentru Kevin1975):

Ehh tu esti din ala care isi bate joc de masina. Ca ai pocnit jantele nu te intereseaza, ca directia e vai de cucu ei nu te intereseaza. Surprize, masina implica cheltuiala, nu ti o permiti vinde o, e mai sigur

| Kevin1975 explică (pentru suntserios):

Jantele nu au nimic. Daca trage un pic dreapta inseamna ca e vai de cucu' ei? Stiu ca a fost lovita, are schimbata aripa dreapta si bara fata. Usa dreapta cateodata mai pocneste. Deci a fost lovita pe acolo. Mi-e frica sa nu traga dreapta din motive mai grave. Eu voiam doar cateva pareri in legatura cu usa, de unde sa imi dau seama ca a fost implicata in accident.

| suntserios a răspuns (pentru Kevin1975):

Aparent au si jantele ceva

https://www.tpu.ro/......s-a-auzit/

| Kevin1975 explică (pentru suntserios):

Le-am verificat intre timp si nu au nimic.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai luat teapa; mai bine jucai la 6/49

| Yon1470 a răspuns:

Pai tu singur ne spui ca masina arata groaznic si ca e praf! Eu nu inteleg de ce ne mai intrebi ce credem, cand tu vezi cel mai bine.Crezi ca o sa-ti spuna cineva sa stai linistit ca se rezolva dupa ce o duci la o spalatorie auto sau ce?

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Doamne, ce incompetent. Daca vezi masina ti-ai vinde casa sa o cumperi. Masina nu arata deloc rau. "Defectele" Se vad doar daca apesi pe masina in zonele alea. Farul e un pic de tot mai sus, dar nu vede nimeni, sunt defecte cautate cu lupa. Eu nu sunt ca romanul tipic, cu ceva tdi nemtesc, care sa spuna ca merge "ceas". Am intrebat doar daca usa aia o avea legatura cu accidentul. Daca iti dau masina iti tremura mainile pe volan cand ii auzi evacuarea, asa ca taci.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Nu mi-as vinde casa sa-ti cumpar tigaia si nici nu m-ar interesa sa caut raspunsuri, la niste probleme legate de o masina, la care iti tremura mainile cand te urci la volan din cauza evacuarii.)))Esti doar alt roman foarte bine tepuit si ars, cum sunt si altii! Si banuiesc ca astea sunt chestiile pe care le observi cu lupa, ca sa dau un copy paste)))Doar ca tot in partea dreapta mai sunt niste chestii. Stergatorul este gazolat, usa dreapta troncane cam tare cateodata, masca de langa oglinda dreapta ( un plastic negru) are un surub lipsa. Din nou farul dreapta este prins un pic mai "sus" decat cel din stanga. si cam atat. Bara fata 100% a fost schimbata, pentru ca nici mastile de langa sigla se misca un pic daca le atingi, si toata bara scartaie daca o atingi. dar mi-e foarte frica de usa aia. nu cumva sa aiba legatura cu accidentul? Toate masinile erau lovite si ai ales totusi si tu una lovita, pentru ca nu toate scapa? )))) Eu cred ca ai nevoie de un psiholog si lasa in Domane iarta-ma masinile, ca nu sunt de tine!

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Fratica, eu m-am referit ca iti tremura mainile ca nu poti sa o controlezi. Stergatorul este gazolat, da. Usa dreapta troncane un pic, in rest sunt doar mici imperfectiuni care dovedesc ca masina a fost lovita. Ceea ce nu vezi nici cand te uiti atent. iti trebuie un ochi format ca sa vezi unde trebuie sa pui mana sau unde sa te uiti mai atent. Repet, eu doar voiam sa stiu daca usa a fost implicata in accident. N-are rost sa imi obosesc timpul cu tine. Daca ai un sfat sa imi dai, e bine. Daca nu, evita intrebarea. Tipic cocalarului happy Se baga el oriunde, chiar daca n-are habar despre ce e vorba. Da-i drumul si fa-ti temele.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Tot nu vrei sa intelegi oricat de mult ti-ar explica un om cand pui o intrebare ca singur iti dai raspunsul la intrebarile tale.Cand pui o intrebare pe site si ti se raspunde, nu inseamna ca suntem cocalari, retine.Mi se pare ciudat si de prost gust sa-ti iei o masina lovita, apoi sa pui intrebari pe un site, daca tigaia ta a fost lovita si mai mult.De ce ar face cineva asa ceva? Ce fel de cunoscator esti tu, cand numesti piesele masinii, chestii? Tu ai habar si esti un mare cunoscator, dar ai venit sa intrebi pe site ce si cum? Mi-e mila de tine!

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Coane, nu cred ca stii ce inseamna 260 de cai pe tractiune fata. Daca o masina a fost lovita se numeste tigaie? Atunci nevasta-ta ar trebui sa fie fier vechi deja.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Daca nevasta-mea a fost lovita, o putem numi uzata, ca nu-i din fier sa-i spunem fier vechi! Daca ai o tigaie de 260 de cai si te consideri zeul masinilor, cautand intrebari pe internet, despre tigaia ta, n-are rost sa mai tastam.Totusi tin sa fac o mica precizare si nu o spun cu rautate, pentru ca nu meriti sa-ti tastez urat.Ma uimeste cata prostie poate sa existe in unii oameni si cati se dau zmei si ei sunt nimeni in drum.Nu are rost sa vorbim despre masini si costul lor, pentru ca nu ti-ai permite niciodata in viata ta sa-ti cumperi o masina noua, nici daca te-ai imprumuta la camatari!

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Am cumparat acum 9 ani o masina noua. Si inca o am. E vorba de un megane 2. Si are si dotari multe. nu e cheala. Deci, scuza-ma, poate iti permiti sa dai mai mult de 5800 de euro pe o masina, cat am dat eu, dar sa ti permiti sa intretii o masina ca a mea, niciodata happy Stai acolo la diesel-ul tau sau benzina 1.2, ca stai bine.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Nu mi-as lua Renault nci gratis daca mi l-ar da, Kevinut.Eu am 3 masini la ora actuala si nu are rost sa ma laud cu ele.Pot doar sa-ti spun despre masina ta(tigaie) ca face mult mai putin decat scuterul pe care i l-am facut cadou nepotului meu si anume Vespa 946. Despre masini ce sa mai vorbim? Sa spui ca ti-ai luat megane 2 si sa o consideri o masina tare, inseamna ca te droghezi si nu ai ce face la ora asta.Pana si aia de la REBU isi permit masini mai bune ca a ta!

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Megane 2 acum 9 ani, papagale. adica 20. 000E. Deci? Nu sunt bani multi? Inseamna ca esti afara la furat happy Si masina din intrebare e megane rs, e cu totul altceva. De la plastice pana la faruri, arata la fel dar sunt fabricate in alta parte. Vad ca iar comentezi fara sa stii nimic despre cat de smecheri sunt Renault Sport. Oricum, poza ta de profil ma lamureste complet. Prefer sa incheiem aici.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Nepoate,lumea si tehnologia a avansat asa de mult incat nu-ti permiti sa tii pasu`, pentru ca esti tuta rau si te lauzi cu niste masini de tot rahatul. Daca nu ti-ai fi raspuns singur la intrebarile tale cretine, consideram ca nu stii ce fel de masina ai si asta era, dar descrierea masinii ti-ai facut-o mai sus.Doar un cretin poate cumpara o masina lovita, mai ales ca stie lucrul asta! In privinta valorii si a altor dotari suntem in 2017 nepoate si tu ai impresia ca esti singurul pe internet cu o masina tare si nu mai exista ca tine! Trist, dar adevarat! Daca asa ti-ai ales femeia ca si masina, lovita doar daca te uiti cu lupa, s-ar putea sa aiba mai multe defecte, oricum esti prost si nu te prinzi! Hai, sa fii iubit de fetele mari si mici!

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Deja ma calci pe nervi. Cauta tu cretine un megane 2 rs de acum 10 ani sa nu fie lovit. Nu exista niciunul, pentru ca exista foarte multi prosti ca tine care nu reusesc sa vireze cu acceleratia la podea cand au 200+cp pe tractiune fata. Aici e vorba de pasiune, eu nu m-as urca pe o tichie de scuter nici daca ma impusti, oricat de scump ar fi el. Mi-ar fi rusine. Imi era usor sa vand si celalalt megane cu 4 mii, mai puneam de la mine si imi luam "d'aia nemteasca" sau megane 3 rs. Continua sa te lauzi tu ca suntem in 2017, poze d'alea de profil imi puneam pe yahoo acum 5 ani. Nu stiu care dintre noi e mai invechit. Este cu totul alt farmec cand conduci un rs din 2007 modificat, si alt farmec cand conduci o saracie de bmw diesel adus de afara cu km garla. Este o treaba pe care tu nu o poti intelege atata timp cat ii cumperi scuter nepotelului. In fine, n-are rost sa ma complic cu tine. Eu imi castig banii aproape de familie, chiar daca sunt mai putini happy Apropo, un megane rs din 2003-2004 va arata bine si in 2030 happy La fel ca skyline, evo, golf 2 gti, bmw e30 etc etc. Dar nu ma astept sa intelegi tu chestii d'astea. Hai, hai, du-te la cules de capsuni ca e cam tarziu si te da patronul afara!
P.S: Nu cred ca ai nici 5% din banii lui Richard Hammond, prezentatorul Top Gear care a laudat ambele generatii de RS. Dar s-au gasit cocalarii cu passat sau benve sa spuna ca sunt masini de tot rahatul laughing Vai de capul tau.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Lasa-mi numarul de telefon aici si hai sa ne vedem sa-mi arati valoarea si masinile tale de cacat.Pe internet degeaba te lauzi.

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

Eu nu ma laud. Doar am pus o intrebare. Daca pentru tine o masina lovita inseamna ca e vai de capul ei, nu inseamna ca e adevarat. D'aia m-am ofensat. Cu ocazia asta, ma rog sa intre unu' in tine la limita daunei totale. Dupa aia sa-ti repari tigaia.

| Yon1470 a răspuns (pentru Kevin1975):

Atunci sezi cuminte in banca ta si nu te da cunoscator si pasionat, daca intrebi pe altii.

| Kevin1975 explică (pentru Yon1470):

N-are nici o legatura cu pasiunea. Masina trage dreapta, usa troncane un pic si ma gandesc ca daca s-a ajuns la usa sa nu traga dreapta din cauza unei piese care nu mai poate fi reparate. Asta era tot.

| FlappyXXX a răspuns:

Masina ar putea să îți tragă drepta din mai multe motive.
Mie unul când aveam logan îmi tragea dreapta la mers, dar in curbe etc nu avea nimic semne sau trocăneli, șingurul zgomot care mi se auzea era un tracănet ceva gen la gropi mari, nu știam ce ar fi putut fi, nici prin cap nu mi-a trecut că pivotu de la basculă e mort, pentru că ți-am zis, nu dădea nici un semn în curbe sau altfel, inițial credeam că este de la direcie că nu e reglată corect, până într-o seară când SURPRIZĂ, pivotu a ieșit afară din lăcașul lui. Mașina a rămas acolo noaptea respectiva apoi dimineața am chemat niște băieți de la un service care mai lucrat și ''în deplasare'' și mi-au reparato pe loc.
Apoi la următoarea mașină, un Renault laguna 2, tot la fel, tragea tare dreapta la mers, dar aici era diferența că la curbele strânse parcă ''fugea'' într-o parte. Cum mă învățasem minte, am mers la service si direct am zis să vadă care pivot e defect, au zis că cel stâng, le-am cerut să îmi schimbe pivotu ( la laguna, pivotul era cu surube si se putea schimb, nu era ca la logan fixat pe bascula), zis si facut, l-au schimbat, plec, si vad ca nici un efect, la fel făcea. apoi mi-am comandat un pivot de pe net pentru partea dreapta ca si ala avea putin joc dar spusesera ca mai tine, eu am vrut sa il schimb, l-am primit l-am schimbat si pe ala singur acasa, si dupa aceeasi poveste, la fel facea, dupa mai multe cautari si verificari ( nu ma tragea inima sa ma duc mereu in servise si preferam sa o fac eu ) am descoperit problema, era de vina bara de directie, se uzase fix rotula care este fix la intrare in caseta, schimbat si aia apoi era perfecta. laughing) Ar mai putea fi și din cauza telescopului, dacă este strâmb.
Deci succes cu directia ca aia e mai importanta decat restul.

| Kevin1975 explică (pentru FlappyXXX):

Multumesc. Eu am facut o legatura si d'aia m-am speriat. usa dreapta troncane, si tot dreapta trage. Unghiul de fuga fostul propietar a zis ca l-a facut, dar nu a fost multumit de aia. Deci nu sunt sanse mari sa nu fie din unghi. Avand in vedere ca a fost lovita ( stiam asta) mi-e frica sa nu traga dreapta din cauza lonjeronului. usa nu am auzit-o ca troncanea cand am cumparat-o. Daca a ajuns pana la usa inseamna ca e grav.

| FlappyXXX a răspuns (pentru Kevin1975):

Da, așa ar fi. Dar na, caută pe cineva de încredere care să se priceapă cu adevărat la asta, nu doar să îi ia banii și mâine să trebuiască să o bagi iar în service.
Acu să dea Domnu să fie totul bine și să ai noroc să nu fie nimic grav sau prea scump.
Totuși, mult succes. Dacă rezolvi ceva lasă un mesaj te rog și spune-mi cum ai rezolvato.
O seară frumoasă!

| Kevin1975 explică (pentru FlappyXXX):

Multumesc frumos. O sa iti trimit pm imediat ce rezolv!

| Yon1470 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Rezolvat-o!

| FlappyXXX a răspuns (pentru Yon1470):

Bravo man...