| Kevin1975 a întrebat:

Cum imi dau seama daca am strambat jantele la masina? Am niste jante pe 18 cu talon de 40. am luat un damb imens, s-a auzit ingrozitor... ( ganditi-va ca m-au durut urechile) Pana acum nu am observat nimic. Chiar nu s-au strambat? Iarna trecuta am dat intr-o groapa cu una din tabla ( s-a simtit pe jumatate ca acum) si mi-au gasit-o stramba rau. Sper sa nu fie si astea 2 la fel.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru siguranta ta, rotile se pot verifica pe o masina de echilibrat dinamic.
Asemenea masini gasesti la atelierele de vulcanizare, la RAR si multe service-iri.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la o vulcanizare si ti o verifica, atat de simplu e

| Kevin1975 explică (pentru suntserios):

Stiu si eu ca e simplu. Dar acolo se dau si niste bani, si nu vreau sa ii dau chiar degeaba. D'aia am intrebat daca sunt niste simptome.

| suntserios a răspuns (pentru Kevin1975):

Maxim 10 lei sa iti verifici piesa care te tine lipit de sosea pentru siguranta ta si integritatea masinii chiar nu cred ca e un pret de speriat

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probaibil jantele nu au nimic.
Zgomotul auzit de tine a fost cand a lovit "Burta" masinii de acel damb.
Asa am mai patit si eu, dar fara alte probleme.
Cat despre jante, difera, unele sunt mai sensibile, altele nu.
Cat timp nu ai probleme cu presiunea, directia, sau alte batai nu ar trebui sa ai probleme cu janta, eventual poti incerca sa te uiti in interiorul jantei sa vezi daca e dreapta.