| Alex_Alex_1996_8qQj a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare. Cum pot reduce zgomotul de la motor in habitaclu, se aude cam tare si uneori este cam deranjant. Multumesc!

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, verifica integritatea conductei de evacuare, si a caroseriei. Daca nu exista gauri in acestea, demontezi mocheta din fata, iti faci acces pana la panoul ignifug (tabla de sub bord), apoi montezi pe tot podul pedalier si panoul ignifug, un material de insonorizare (cu aluminiu, bitum sau textil).
Exista acea "pasla" folosita de multi ani, sau exista placute de calitate aluband.

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pare sa se audă în toată zona borduluui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Poate iti lipseste ceva de pe panoul ignifug: mocheta, pasla de fabrica, sau dopurile de cauciuc de pe cabluri.
Daca nu e asta, poate ai gauri de rugina pe acolo, sau pur si simplu masina a fost slab antifonata de fabrica, si trebuie sa mai adaugi tu pasla ori aluband.

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si pasla asta unde trebuie pusă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Pasla e un material pufos ca lana, si se pune sub mocheta.

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si se montează si pe usi sau doar la picioare? Tin sa mentionez ca la podul pedalier pare sa se vada anumite chestii de la motor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Se monteaza doar pe podea.
Pentru portiere se folosesc placi aluband.

| Denila123 a răspuns:

La ce e zgomotul unde se aude?

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru Denila123):

Cand stau la volan se aude motorul cam tare