| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare.
O masina pe benzina cu motor de 1, 5 pleaca de pe loc din ambreaj?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauta cartea ABC-ul conducerii autoturismului si manevrele de indemanare, vei gasi acolo multe informatii utile, inclusiv "tactul pornirii", unde ti se explica clar exact cum, cand si cat se lasa ambreiajul si se apasa acceleratia, astfel incat sa poti pleca usor de pe loc cu orice masina.

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca se foloseste ambreiajul cand pleci din loc. Chiar si la motor Diesel. Si se foloseste la fiecare schimbare de viteza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate masinile pleaca de pe loc, cu ajutorul unui ambreaj, indiferent de motorizare si de transmisie.
Ca unele au pedala de ambreaj, altele nu, unele se pun in miscare la turatia de relanti, altele se accelereaza automat sau trebuie accelerate de sofer, ramane de vazut.
Ca sofer, trebuie sa fii oricum cu piciorul pe acceleratie, cand faci plecarea de pe loc. Eu accelerez si la diesel, cand plec, ca nu vreau sa merg cu 15km/h.