| buldog a întrebat:

Am un buget de 32 mii de euro (de fapt de 35, dar masina propriu-zisa nu as vrea sa fie mai mult de 32) si as vrea sa imi cumpar o masina second-hand. Am gasit cateva masini de interes, numai ca, riscand sa isc o cearta, va intreb: BMW 530 sau Audi A6 3.0 (masinile gasite sunt din 2015-2016). Audi are un mic avantaj ca numar de cai, dar nu asta m-ar interesa cel mai mult. Ma intereseaza confortul, siguranta si mai ales fiabilitatea. Stiu, se gasesc video-uri gramada pe Youtube in care se lauda fiecare masina in parte, dar as vrea sa aud pareri (pro si contra) de la proprietari.
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bmw e urat si audi mai fain la aspectul fizic. Eu detin un A5 si sant multumit. Bmw pare mai invechit prin interior abia au modificat ceva si tot nu arata bine

| anonimg a răspuns:

De ce nu faci o tura si cu una si cu alta?
Dar la banii astia nu mi-as lua masina sh. ^_^

| buldog explică (pentru anonimg):

La banii aia iti iei o masina care acum 2-3 ani era pe putin dublu. Nu merita sa iti iei masina noua (decat daca te dau banii afara din casa). Iau acum o masina de 30 de mii pe care peste 3 ani o dau pe 12... Maxim. Si care nu se compara cu un A6 sau seria 5 de 2-3 ani.

| suntserios a răspuns (pentru buldog):

Daca tu vrei sa iti iei una din masinile alea, nicio problema insa
logica ta legata de masina noua, absolut ilogica.

"Nu merita sa iti iei masina noua (decat daca te dau banii afara din casa)". La o masina noua nu dai bani pe nicio reparatie cativa ani pentru ca... garantie, daca stii sa negociezi prinzi si vreo revizie gratis... pe cand un sh habar nu ai cand incepe sa iti manance bani.

Iarasi, logica ta sa pierzi 17.000 euro in 3 ani pe un sh... nu prea merita. Mai bine pierzi 4-5. 000 la una noua.

| anonimg a răspuns (pentru buldog):

Cam ai dreptate.
Poate doar daca o vei lua sa o pastrezi toata viata.

| buldog explică (pentru suntserios):

Salut! Nu cred ca ai inteles ce am spus. Ideea este ca pretul unei masini noi cade mult prea mult in primii 2 ani. Daca iti iei o masina noua de 70 de mii sa zicem, numai faptul ca iesi cu ea pe poarta reprezentantei ii scade pretul cu 10 000. Nimeni nu o sa vrea sa dea 68 de mii de exemplu in loc de 70 pe una noua... In 3 ani, pretul ei ajunge la vreo 30 de mii. Intelegi ce zic?
Daca mi-as lua acum o masina noua de cei 32 de mii de care dispun, peste 3 ani ar valora maxim 12 mii. POate daca prind vreun fraier... 15 mii. Ca sa nu mai spunem ca nu se compara cu un seria 5 3.0, Audi A6 3.0 sau Volvo S90 de 2-3 ani (orice masina noua de 30 de mii este mult sub astea 3 dupa 2-3 ani).
Inteleg ca e posibil sa pagi bani intr-o masina sh, dar prefer sa am una de clasa si sa o repar, decat sa am o skoda, opel, peugeot (no offence- masini bune, dar nu din clasa celor de mai sus) noua si sa ii scada pretul ca dracu...

| alina2k18 a răspuns:

Baby, in BMW are alt gust!
Eu as merge pe BMWwinking mereuwinking

| octav005 a răspuns:

Mai bine ai cumpara o casa. toate masinile sunt niste fiare. parerea mea.

| Iunix a răspuns:

Proprietarii de ce le vând? La banii ăştia nu mai bine îți iei tu o maşină nouă? De exemplu o Dacia Duster ( e doar un exemplu ) e vreo 13k de euro şi de restul ai bani de combustibil, taxe etc.

| buldog explică (pentru Iunix):

Nu le-as lua de la proprietari, ci de la reprezentanta (returnate din neputinta de plata).

| Quassaar a răspuns:

De ce toată lumea merge pe mașini nemțești? La banii ăștia as opta pentru un S90 de la Volvo.

| buldog explică (pentru Quassaar):

Ma gandeam si la S90, dar sincer sa fiu nu prea ma incanta motorizarea (2.0 de 235 de cai). Ca siguranta si confort este cel putin la acelasi nivel cu cele nemtesti.