| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Salutare, ce pareri aveti despre aceasta masina, seat ibiza motor 1.4 benzina http://www.autovit.ro/seat-ibiza-C32886508.html, adica ce puncte tari si slabi are, la ce ma pot astepa de la ea :D?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul 1.4 16v de la Volkswagen (Seat, Skoda si Audi) e un motor foarte naspa.
Consuma multisor, nu are vlaga in el deloc, si apar defecte de o sa ai impresia ca ai cumparat un scuter chinezesc. O prietena avea A2 1.4 16v, pe care il tinea mai mult degeaba. Facuse vreo 10.000 km de cand l-a luat, zicea ca-i masina buna. Apoi i-a dus-o taica-su (mecanic bun, atent cu masinile) la Bucuresti, de la Suceava. La plecare a completat ulei, antigel, tot ce trebuia. Pe la Buzau a facut un popas si a verificat joja, nu mai atingea uleiul deloc (asta se inampla cand dispare mai bine de 1l). A completat si a ajuns in Bucuresti, aparent toate ok. La doua saptamani l-a sunat fiica-sa sa-i spuna ca masina porneste cateva secunde, se opreste singura, si scoate antigel pe toba. Concluzia o tragi tu.
Si nu e un caz izolat, mi-au spus multi mecanici ca nu exista 1.4 16v de VW care sa nu consume ulei, daca e condus normal.
Despre restul masinii am o impresie buna, am condus unul recent, dar era 1.9 SDI. In afara de faptul ca sunt obisnuit cu masinile lungi, si am condus Ibiza pe zapada, unde simteam cum aluneca spatele in toate directiile, mi-a placut.
Vezi ca mai sunt niste motoare 1.4 dar 8v, se gasesc si pe Ibiza (pe Polo in special), alea sunt mult mai bune.
Insa nu-ti recomand Polo, ala nu merita din cauza caroseriei (inghesuit, instabil).

| Alexandruuuuuuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa inteleg ca motoarele 1.4 nu sunt foarte bune da? cele in 16 valve adica. De polo ce sa zic, mie imi place, problema e ca in 8 valve nu gasesc... In fne multumesc pentru raspuns

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

De obicei motoarele 16v nu sunt foarte fiabile, in special la VW. Eu am avut Octavia 1.6 8v 75 cp si am fost multumit de motor, chiar daca era prea slab pentru caroseria aia. Acum am Logan 1.4 mpi 75cp si sunt extra multumit de motor, de fapt pentru motor am cumparat masina. Se apropie de 400. 000km rulati, a fost taxi, si merge impecabil. Insa alte aspecte ale masinii lasa de dorit, e doar o masina de oras.
Daca nu gasesti nimic 8v din gama VAG, alternativa dupa mintea mea ar fi Opel Astra sau Corsa.
Ai putea insa sa te uiti si la Clio, am mers cu una de prin 2001, motor 1.2, si era super masinuta, chiar mai misto decat Ibiza la drum.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca are doa 100.000 km o masina de 12 ani adusa din Germania

| critikl a răspuns:

E prea feminina.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru critikl):

Prin pareri ma refeream la pareri legate de consum, fiabilitate, functionabilitate, defecte des intalnite, etc.

| Alexandruuuuuuu explică:

Nu ma refer strict la masina din anunt ci la model in general