| InF3CT a întrebat:

Salutare.Cine imi poate da si mie un sfat? As vrea sa imi cumpar un volkswagen passat an 2007-2008. Sunt in dubii... Ce motor sa iau... 1.9 sau 2.0? Am auzit ca ar avea o problema la motor sau ceva de genul. Daca are cineva imi poate da si consumul? Cam cat ma costa sa mut volanul pe partea stanga?

5 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Eu am passat 1.9 si sunt super multumit de el. cum zice si @StefanCosmin si eu am auzit aceeasi chestie de motoarele 2.0

| InF3CT explică (pentru DataSoft):

Imi spui si mie consumul te rog?

| DataSoft a răspuns (pentru InF3CT):

In oras cam 7 si in afara undeva la 5 mers cu 120 130 pe ora oricum nu am stat sa ii fac consumul de la alimentare la alimentare...pe bord imi arata combinat 7.7 in vreo 1800km din care maxim 500 in afara orasului si restul in oras

| StefanCosmin a răspuns:

1.9 este considerat cel mai fiabil motor de la VW Passat pana in 2010-2011, deoarece 2.0 are probleme la injectoare. Si acum, motorul 1.6 TDI este vechiul 1.9 TDI, doar ca mai imbunatatit. Uite aici un articol despre cele mai fiabile motoare, printre care este si 1.9 https://www.4tuning.ro/......35049.html

| StefanCosmin a răspuns:

Iar legat de partea cu mutatul volanului, costa in jur de 1000 de euro, undeva profesionist