| vegeta a întrebat:

Salutare ma intereseaza si pa mine sa imi iau un opel astra g din anul 1998, 1999, 2000 sau 2001 acuma depine cum gasesc mai bine la pret si etc... si aici ma intereseaza sa il iau neinscris pentru ca pretul e mai mic undeva pana in 1300 de euro il pot lua dar aici ma lovesc de taxa de mediu sau cum ii se spune si de ex cam asta ma intereseaza cel mai mult cam cat ar trebui sa dau sa inscriu pa ro pentru un opel astra g din anii care v-am spus mai sus la un motor sa spunem de 1.2 16V sau 1.6 sau 1.7 disel ca din ce am inteles eu taxa se calculeaza mai mult din CO2 asta depinde ce CO2 are ca de asta va si intreb ca sa stiu daca sa ma bag in astfel de chestie? Sau de ex mai mi-a propus un var sa imi aduca un pegeout 206 brek cu motor de 1.4 disel si cam 75 cai putere din franta din anul 2002, 2003 un euro 3 si iar ma intereseaza aici daca stiti cam care ar fi taxa? si mai mi-a zis din nou de un pegeout 1.6 disel din 2004 euro 4 iar si la asta care ar fi taxa?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Calculezi taxa aici, cu emisiile copiate de pe www.mobile.ro
https://static.anaf.ro/static/.../calculator_taxe/taxa_timbru_2015.htm
E mult mai complitata si mai costisitoare inmatricularea unei masini, decat transcrierea uneia deja inmatriculata in RO.
Pe langa timbrul de mediu, trebuie sa mai pui deoparte vreo 300e pentru omologare RAR, taxa inmatriculare, taxa certificat, taxa numere si asigurare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Https://static.anaf.ro/......_2015.html
Si apropo de taxa, nu emisiile afecteaza cel mai mult costul, ci capacitatea motorului, anul de fabricatie si combustibilul.
Cele mai scumpe sunt masinile mai noi de 13 ani, pe motorina, cu norma de poluare mica (E2-3).

| BogdantheDreamer a răspuns:

Poti calcula singur taxa de mediu aici http://www.timbru-mediu.ro/

| vegeta explică (pentru BogdantheDreamer):

Stiam si eu site-ul dar de unde iau eu emisia de carbon sau cum ii se spunde Co2? Eu intreb pa cei care stiu cu adevarat care au inscris masini sau au auzit de la prieteni etc... Sa stiu si eu cam cat m-ar costa in medie!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru vegeta):

Eu am imatriculat o masina din 1998, motor 1, 8, taxa o avea platita, Identificare la Rar, numere preferentiale, am platit 800 lei total. Cu taxa platita, nu am platito eu. Oricum taxa in medie este intre 300-500 Euro. Mai mult nu are rost, sa te complici.

| razvan131997 a răspuns:

Intri pe mobile.de, cauți o mașină a identica cu cea le care o vrei tu și scrie pe site emisiile.