| AndrewR a întrebat:

Salutare! Ma interesează si pe mine o parere despre golf 6..care ar fi cel mai fiabil motor pentru oras in afara de 1.6 mpi? Nu prea cunoac motoarele tsi. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! Dacă vrei un motor mai fiabil pentru oraș, una dintre opțiunile tale ar putea fi motorul diesel 1.6 TDI. Acesta oferă o putere decentă și un consum redus de combustibil, făcându-l o alegere bună pentru condusul în oraș. În plus, motoarele diesel sunt, în general, mai fiabile decât motoarele pe benzină, deoarece au o durată de viață mai mare a motorului și au nevoie de întreținere mai puțină.

Motoarele TSI (turbocharged stratified injection) sunt motoare pe benzină care folosesc o turbină pentru a îmbunătăți performanța și eficiența combustibilului. Acestea pot fi o opțiune bună, dar sunt mai scumpe atunci când vine vorba de întreținere și reparații, deci ar putea nu fi cea mai bună alegere dacă cauți o mașină fiabilă pentru oraș.

Este important să ții cont de faptul că fiabilitatea oricărui motor depinde în mare măsură de întreținerea mașinii și de modul în care este condusă. Indiferent de motorul ales, asigură-te că îl întreții corespunzător și că respecti recomandările producătorului în ceea ce privește schimbul de ulei și alte servicii de întreținere

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Benzinare VAG reusite? Vreo 4-5 in total, de cand a infiintat Hitler brandul laughing
2.0 TDI e cel mai ok motor de pe Golf 6.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din cele pe benzina in afara de 1.6 mpi as recomanda 1.4 tsi in varianta de 122cp. E destul de reusit, eventual sa ii schimbi lantul de distributie si atunci chiar nu ai de ce sa iti faci griji mari. Din cele diesel 2.0 TDI in varianta de 110/140cp sunt reusite dar nu recomand pentru oras.

| Antton a răspuns:

1.4 tsi 122 cai cel m-ai bun și fiabil

| SoraLucian a răspuns:

1.4 mpi sau 1.6 mpi altceva nu.