| Jipa95 a întrebat:

Maine am de gand sa ma duc sa ma inscriu in scoala de soferi, iar scoala cu care vreau sa plec are mai multe masini in dotare, printre care si cateva masini cu cutie automata. Dar am vorbit astazi cu o cunostinta, nu stiu daca este adevarat sau nu si mi-a spus ca daca promovez examenul practic ( traseul ) pe o masina automata, nu pot decat sa conduc masini cu cutie automata. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este adevarat.
Eu iti recomand un Logan pe motorina. E usor de parcat, are vizibilitate foarte buna, iar 1.5 dci nu prea se opreste.
Nu fa scoala pe supozitoare de jumatate de metru, ca nu inveti nimic in materie de parcari (si nici macar nu e mai usor sa parchezi cu masina mica).
Eu pe Logan diesel am facut (acum 8 ani), si mi se pare masina perfecta pentru asa ceva.

| Jipa95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Astazi am fost si m-am inscris, dar scoala nu dispune de logan, asa ca, o sa fac pregatirea pe un audi a4 2012 pe motorina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jipa95):

Cam puternica pentru scoala (vei avea un soc atunci cand vei conduce o benzinara mica), dar macar te inveti cu o masina intreaga, si nu vei fi timid in trafic.
Succes!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da este adevarat. daca dai examenul pe automata vei avea o restrictie pe permis si nu vei putea conduce decat automate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ți s-a spus: cel mai ok e pe un diesel manual cu motor cât mai mare.

| WAYNEZ a răspuns:

Sfatul meu e ca să faci școala pe o mașină cu transmisie manuală deoarece nu ai nicio restricție atunci când iei permisul.În plus cursurile pe o mașină cu transmisie automată sunt mai scumpe decât cele pe o mașină cu transmisie manuală.