| Adyrolly a întrebat:

Salutare, mi-am strans niste bani si as vrea sa imi cumpar in sfarsit o masina si as avea nevoie de niste sfaturi.
Dispun de 4000- maxim 5000 euro, iar variantele dorite de mine ar fi : Volkswagen Passat b5 sau Golf 4 sau Audi a4.
Am auzit ca passat e mai scump de intretinut decat golf iar Audi si mai si. As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu aceste modele, sau daca nu sugestii de alte masini bune pentru bugetul meu big grin

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa passatul si audi, sunt masini din alta clasa, implicit mai scumpe. la banii aia iei un golf bine dotat, mai nou si cu mai putini km decat orice audi a4 de 5000$

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Eu as merge pe un vw Passat B5. In banii astia gasesti si modelul din 2005 daca cauti bine. Ai mare grija sa eviti motorul 2.0 TDI-PD de 140 cp. Recomand motorul de 1.6 pe benzina sau cel de 1.9 TDI-PD.

| Florian20405 a răspuns:

Clar Golf.E o masina buna economica, fiabila, comfortabila si puternica. Daca vrei diesel du-te in Germania, de acolo stii ca-ti iei masina cu km reali de la proprietar. Poti achizitonat si un golf 5 1.4 fsi 170 de cai.winking
Bafta! Nu recomand Logan, Focus, Vectra!

| Adikis a răspuns:

Eu sunt cel carea a pus intrebarea, am niste probleme cu contul.
Vreai sa imi iau diesel neaparat si pentru cei care spun ca VW sunt masini cu km dati inapoi, vreau sa va spun ca nici nu imi sta in cap sa cumpar masina fara carte service sau sa o duc la un service autorizat pentru o verificare de rigoare. Doar am zis Golf-Passat-Audi pentru ca mi-se par masini nemtesti de calitate, am gasit mai multe modele de prin anii 2004-2005, masina mai veche de atat nu vreau sa imi cumpar, mai bine imi cumpar una din alta clasa dar mai noua, inca mai astept pareri despre Passat vs Golf big grin

| Adikis a răspuns:

Am revenit, mi-am cumparat astazi un passat din 2005 cu 4000 euro, am reusit sa fac rost de un tester si avea 10.000 km dati inapot, deci in total 210.000, am testat-o merge struna, sper sa nu am probleme, multumesc pentru pareri happy

| lonewulf a răspuns:

Da...tot romanu` viseaza Audi, Passat, Golf cum are un pic de bani. Eventual TDI.

Ptr banii care ii ai, DIESEL in nici un caz! Au lejer 350 000 de km.
Adica teapa!

Dupa cum rezulta si de aici.

http://suchen.mobile.de/......earch.html

Samsarii le iau cu 400 000 de KM, le dau inapoi la 180 000 si... tipla frate, impecabil full de full!

Numai taxa de imatriculare e vreo 1600 de E, avand in vedere ca sunt motoare Euro 3.

Asa ca pentru Passat, Audi, Golf pe motorina, strange 10 000 de Euro si revino :) Astia fiind banii care ii dai in Germania.

La 4000-5000, Opel! Si benzina, daca nu vrei sa aiba km fara numar. Pe benzina motor de cel putin 1.8. La 1.6 nici sa nu te uiti.

| paulmicutz a răspuns (pentru lonewulf):

Dar ma rog ce ar avea un 1.6, ai si avantaje la acest motor cum ar fi consumul mic.

| lonewulf a răspuns (pentru paulmicutz):

E submotorizata.1.6 16 valve, are 105 CP. Masina are 1400 kg lejer, ca e Audi sau Passat. Golf-ul are si el vreo 1200. Stii senzatia de Logan 1.4 cand vrei sa faci o depasire? E exact aia! Doar ca Logan-ul are cam 1100 de kg.Pe benzina iti trebuie cel putin un motor de 1.8.Altfel la semafor in lipsa cuplului, ai impresia ca trebuie sa te dai jos sa o impingi.
Consum mic pe naiba. Cand va aud cu consum mic...Sunt Opel Astra H care in oras iau 13-14%. De ce? La semafor trebuie sa-i dai 3000 de ture ca sa pleci. Eu am una cu motor de 1.8, si plec ca si cum as pleca cu diesel. La 1500 de RPM s-a pus imediat in miscare.De multe ori nu trebuie sa ridic decat piciorul de pe abreiaj si pleaca. Imi ia 13% in oras alergata, pe cand am vazut si 18% la motoare de 1.6 alergate.In trafic la greu si mergand ca la diesel cu ea, pana in 2000 de ture (ca deja in a 3-a la 3800 RPM ai 80 la ora) nu imi ia mai mult de 11%.

Diese-ul e facut sa mearga.

Ia uite aici Passat-uri din 2008, care acolo costa minim 5500 de EURO. Deci cu mult bugetul tau. Toate au 300 000 Km lejer si chiar 400 000.
Samsarii oare pe care crezi ca le cauta?!

http://suchen.mobile.de/......assat.html

Si tu mai crezi ca un Passat/Audi din 2003-2004 are doar 200 000 de KM?! Da poate dat de 2 ori inapoi. Odata de turcul/rusul din Germania si inca o data de samsar in tara.

Ia uite asta cum arata la 300 000 de km! Zici ca acum a iesit pe poarta fabricii. Tipla, cum zice samsarul!

http://suchen.mobile.de/......56552.html

O aduce in Romania, zice ca e model 2009 ( ca la ei 7/2008 e deja 2009), o da inapoi la 167 000 de KM -tu n-ai cum sa nu crezi ca nu sunt reali (hai bah cat dracu sa aiba o masina din 2009?!) si ti-o vinde cu 8000 de Euro neimatriculata.

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C31976565.html

Si uite cum s-a scos de 2000 de E de la fraier. Sincer, m-as apuca si eu de asta, ca creduli (cacofonie intentionata) gasesc :D

Repet, vrei masini premium -pregateste 10 000 de euro si da o fuga in Germania. Vrei o masina numa buna de dus la Remat, ia-ti Audi cu 3000 de E.

| lonewulf a răspuns (pentru paulmicutz):

Da, cu 1L mai putin afara, fata de un 1.8! Mare economie..La 1.8 ai 170 de NM la 3500RPM, la 1.6 ai 150 de NM la 4500 RPM.

Oare la care masina trebuie sa apesi pedala mai mult ca sa o misti din loc...-ex de la semafor? Eu cred ca in 1.6! Automat...consum pe masura.
La 1.8 ii mai pui si un GPL, si chiar te doare la bascheti de consum.

| PaulMPIC a răspuns:

Cu 4300 € poti dispune de un volkswagen golf 5 TDI sau poate chiar GTI posibil si inmatriculat dar pe diesel(TDI) e mai usor de intretinut consumul este mult mai redus!

| alexrock16 a răspuns:

Masini foarte ieftine si foarte bune sunt cele japoneze. MAzda, Nissan, Hyundai, Honda etc.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru alexrock16):

Adevarat graiesti. Si eu tot pe o japoneza as merge. Cu precizarea ca Hyundai e masina Coreana nu Japoneza.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Golf 4 1.9 tdi este super bun adica am mers cu unul cu barca in spate cu 160kmh pe autostrada si fara cu 220kmh tot pe autostrada

| Shinobi589 a răspuns:

Intra pe tocmai.ro si vei gasi, dar eu spun ca e mai bine un Opel Vectra, sunt ieftine piesele. Merge foarte bine, il vei gasi la un pret de 2500, 3000sau maxim 4000.

| Shinobi589 a răspuns:

Renault Lagune.