| HaChick a întrebat:

Salutare prieteni, as dori sa-mi montez o alarma cat mai ieftina si buna pe masina (la o firma specializata). Inchidere centralizata am asa ca ar trebui sa fie totul mai ieftin. Intrebarile mele sunt: Mai e nevoie de sirena? Nu ar putea fi legate firele pentru sirena direct la CLAXOANE (am doua)? In cazul asta ar mai ramane creierul alarmei, senzorii, antena, cablurile, etc. Daca e cineva din Arad sau Timisoara care a avut inchidere centralizata si apoi si-a pus alarma, vreau sa stiu cat l-a costat cu tot cu manopera si la ce firma. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu exista lucruri ieftine si bune, pentru ca in orice domeniu calitatea costa. Nu vei economisi nimic prin nemontarea sirenei, pentru ca alarma trebuie sa o cumperi completa. Ba mai mult, la multe modele primesti gratuit si inchiderea centralizata.
Daca nu vrei functii sofisticate (gen inchidere geamuri din telecomanda, inchidere trapa, pornire motor si incalzire, senzori de tot felul), iti poti lua linistit orice alarma, mai ales ca primesti oricum garantie la ea. Vezi ce este prin oferta la hipermarketuri, sau daca esti aradean, gasesti ieftine si la Verbita. Preturile se invart undeva pe la 100-150 RON.
Cu pretul montajului nu mai sunt la curent, acu vreo doi-trei ani era in jur de 50 de euro. Daca esti aradean iti recomand un electrician foarte bun, care lucreaza ieftin si nu isi bate joc, dar nu stiu sa iti spun la ce pret monteaza alarmele. Probabil stie sa te sfatuiasca si ce alarma sa cumperi. Atelierul este la el acasa, in Bujac, pe strada Tebei nr. 8A, tel 0257 273 022. Daca nu dai de el, trimite-mi un mesaj pe privat si iti fac rost de un numar de mobil.

3 răspunsuri:
| Koisan69 a răspuns:

Inchiderea centralizata este un lucru si alarma este altceva, se pot instala amandoua sau doar unul dintre module, daca masina ta are deja inchidere nu iti mai trebuie decat modulul de alarma cu senzori. Legarea alarmei la claxonul masinii este in functie de modelul de alarma pe care il alegi si pe care ti-l permiti, in general alarmele aftermarket vin cu goarna lor. Instalarea unei alarme relativ serioase te duce in jur de 500 de lei cu tot cu manopera. Ai grija ce firma alegi sa faca instalarea pentru ca sunt multi neaveniti care fac greseli si cand vine vorba de instalatia electrica a unei masinii nu trebuie facuta nicio greseala.

| mihaa a răspuns:

Am vazut intrebarea ta, acum, sotu este electromecanic auto si a montat sute de alarme, daca nu ai rezolvat problema, tr mesaj privat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

250-300 RON te-ar costa o alarma bunicica, cu tot cu instalare (sirena inclusa). Daca vrei detalii: mailddns@yahoo.com