| Andreisunt a întrebat:

Salutare Rog frumos sa ma lamureasca cineva si pe mine cu acest termen: "Vanos" si "Dublu Vanos". Mersi!

1 răspuns:
| presus a răspuns:

VANOS e un sistem mecanic-hidraulic, sistem ce "lucreaza" impreuna cu axele cu came...care in functie de viteza masinii implicit in functie de turatia motorului..isi modifica modul de a inchide/deschide o supapa/valva
de fapt exista VANOS si dublu VANOS...
sistemul VANOS actioneaza asupra axului cu came de pe admisie, dublu VANOS " punandu-si amprenta " si pe axul cu came de evacuare.