| WhiteWyzard a întrebat:

Salutare, stiam ca exista o lege prin care poti inmatricula un autovehicul din strainatate in Romania fara sa platesti taxa auto daca masina va fi utilizata pentru transportarea unei persoane cu handicap locomotor... Fratele meu este asa din nastere, masina trebuie modificata pentru transportarea lui sau poate sa fie o masina normala. va rog daca stiti ceva despre legea aceasta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Liftul si sistemul de blocare al caruciorului. daca o sa cauti pe net, o sa gasesti cum arata i ce dotari are.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Trebuie sa fie omologata pentru asa ceva.o masina ''normala'', chiar daca este cumparata pentru transportul unei persoane cu handicap, nu este scutita de taxe.

| WhiteWyzard explică (pentru a1doru):

Si ce ar trebui sa contina acea masina? lift pentru urcarea in masina?

| a1doru a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Liftul si sistemul de blocare al caruciorului. daca o sa cauti pe net, o sa gasesti cum arata i ce dotari are.