| Marinel213 a întrebat:

Salutare,sunt motociclist incepator si as dori sa circul pe propria piele fara db killer,dar am auzit ca cica daca umblu fara db, ar dauna motocicletei, este adevarat sau singura dauna pe care o pot avea este retinerea talonului?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa faci impresie pe sosele, cu zgomotul? Lasa-l acolo.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele au nevoie de "backpressure", pentru a functiona corect.
Esapament zgomotos = 0 backpressure, deci motorul merge mai rau. Mai ales in cazul motocicletelor, unde esapamentul este foarte scurt.
Daca vrei sa-i faci un bine motorului, monteaza esapament original, nu umbla cu galagie de pe Aliexpress.

| Wr3nch a răspuns:

De ce ai circula fara? Sa contribui la parerea generala ca motoclistii is nesimțiți si vor doar sa atragă atenția?