| IulianOvidiu a întrebat:

Am o mica nelamurire ca sa zic asa, as dori sa stiu daca e legal sa circul cu o copie a talonului masinii in loc de original, am tot auzit in diferite pareri ba ca e legal ba ca nu e.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul rutier si Regulamentul de aplicare nu prevad, in mod expres, ca este vorba de originale dar se subintelege aceasta, avand in vedere ca, atunci cand este vorba de copii, se prevede expres aceasta.
Conform art.35, alin.2 din Codul rutier, citez:
"(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."

| Intruder19 a răspuns:

In momentul cand esti oprit de agentul de politie ti se cere talonul in original.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Copia nu certifica faptul ca certificatul de inmatriculare este valid! concluzie : ai obligativitatea de a prezenta organului de control, originalul!