| naspa17 a întrebat:

Salutare TPU, am deja 2 saptamini de cind ma chinui, am o problema pe care nu o pot scoate la capat. Am o masina Opel Astra 2005. Am incercat sa-mi scot logotipul masinii din spate, (acel cerc cu un fulger pentru care nu stiu de cei vorba) de scos l-am scos, insa acolo a ramsa un fel de clei foarte tare, un fel de silicon rigid, iata foto http://imgur.com/ExifeT0 ajutati-ma va rog cine stie, cum oare sa-l scot, am incercat un dizolvant iata foto http://imgur.com/WZ8mJLT insa fara succes. Cine stie dati-mi va rog un raspuns. Pentru cei care mi vor da intrebari de ex. de ce faci asta, pentru ce-ti trebuie etc. pentru ca asa vreau eu, am vazut altii cum au facut asa ceva si mi-am pus si eu in plan asta. In loc de logotip voi pune un sticker de vinil, care va arata foarte frumos. (Mersi celor care vor raspunde)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu feon industrial si spacluri din alea folosite la chituire, cred ca poti inlatura urmele de lipici. Nu prea sustin ideea cu diluant, se intinde lipiciul si iti cam strica luciul pe toata zona respectiva. E mai bine sa incerci doar prin 'razuire' usoara cu o tipla de aia (care sa nu fi fost ascutita). S-ar putea sa ramana zgarieturi fine, depinde de calitatea lacului. Poti da polish dupa aia (dar probabil n-ai cu ce), sau daca ziceai ca pui un sticker... nu te intereseaza micile zgarieturi.

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Bad idea! Cred 75% ca or sa ramana urme dar nu ai alta alternativa acum. Incearca cu acel feon puternic pe care il folosesc tinichigii ca sa scoata stickerele mari. O sa se inmoaie sigur lipiciul acela si o sa-l poti scoate, chestia e ca trebuie acoperit locul.