| KaPy2 a întrebat:

Am un scuter malaguti f12 cand ii dau blana se aude ceva in motor,cred ca se aude segmenti cum ar merge fara ulei si imi ia din viteza,eu stiu daca nu bagi ulei in benzina fuge mai tare dar nu face figuri asa,merge o vreme fara ulei apoi pa motoru ce ar putea avea,am facut o liniuta cu un scarabeo si cand sa-l iau scuteru mergea in suturi si m-a facut straight face, dupa loc nu am problema la pornire nu am problema porneste la sfert compresia meresie dar la blana face figuri ce ar putea avea?, dau funda!

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Daca porneste bine, segmentii se excludwinking zgomotul acela ciudat, probabil este de la curea; daca faceau segmentii zgomot, pa motor.
iar mersul in suturi la turatie mare, poate fi ori de la curea (intalnesti mai rar asta), sau poate fi din cauza faptului ca nu se alimenteaza binewinking

3 răspunsuri:
| KaPy2 explică:

Cureaua e noua, se poate sa fi slabit sigurantele de la piston si sa joace sau din boltu ala care vine pistonu prins de ambielaj

| ionut2424 a răspuns:

Am patit si eu odata la fel, cand aveam scuter, dar era de la filtru de aer, era infundat si cand ii dadeam viteza, nu mai tragea aerul cum trebuie si mergea in suturi

| KaPy2 explică (pentru ionut2424):

Eu cand avea filtru murdar nu fugea deloc 30-40 maxim la mine se aude cum sar zgaria segmenti de cilindru cum ar fi ramas fara ulei dar nu stiu de la ce este ruli de la variator le am noi