| spaiNNcs a întrebat:

Ford Fiesta 1.3 benzina an 2000, din cautarile mele intra 3.25 litri ulei + 0.5 filtru. Ieri am facut schimbul doar ca am impresia ca mi-au bagat prea mult ulei, pe joja nu prea imi pot da seama deoarece se murdareste foarte rau, rareori se vede cate ceva si ar fi trecut de plus cu un cm aproximativ. Mentionez ca am facut vreo 50 km si nu am avut nici o problema in bidon ar mai fi 1.50 l dintr-un bidon de 5 l.

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

3,25 + 0, 5 = 3, 75
5L - 1, 5L = 3, 5L
Înseamnă că au băgat 3, 5L, unde e problema? happy
Joja trebuie ștearsă bine și după aceea iei nivelul.

| spaiNNcs explică (pentru adryang78):

Nu ma pricep, si nu stiam ce inseamna 0.5 ala big grin sa verific la rece? Dimineata? Precizez ca nu am nici-un martor aprins iar masina merge ok.

| adryang78 a răspuns (pentru spaiNNcs):

Da, neapărat la rece. Dimineața e cel mai bine, atunci tot uleiul este așezat. Sigur, faci treaba asta înainte să pornești motorul. happy
Scoți joja, o ștergi cu o bucată de cârpă, apoi o introduci la loc, aștepți vreo 2 secunde, să adere uleiul la ea, după care o scoți și verifici. Surplusul de 0, 5L este uleiul care pătrunde în filtru până îl saturează, 3, 25L este cantitatea care circulă și face ungerea, apoi ușor-ușor se depune în baia de ulei, când mașina stă pe loc.