| dragosh57 a întrebat:

Implinesc 17 ani in aprilie si vreau sa iau carnetul de conducere cat mai repede.
Am auzit ca se poate da de carnet de la 17 ani si daca ai luat ai voie sa conduci pana la 18 ani cu cineva in dreapta care sa aiba carnet de min 2 ani.
Orice informatie folositoare este rasplatita
dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat inca. Este doar o propunere, printre alte sute, de modificare a Codului rutier. Urmeaza a fi discutata in Parlament si, daca o sa fie aprobata si promulgata de presedinte, va intra in vigoare. Deocamdata varsta este de 18 ani si scoala o poti incepe cu 3 luni inainte. De asemenea poti obtine permis de subcategoriile A1 si B1 de la 16 ani. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Bradster a răspuns:

Se poate face doar scoala inainte de 18 ani; dar examenul este conditionat de acesti 18 ani.

| maseax a răspuns:

In tarile civilizate exista ceva de genul, dar in Romania NU.
Poti sa incepi scoala cu 6-12 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani dar nu poti sa sustii examenul decat dupa implinirea varstei de 18 ani.

| Eva a răspuns:

Scoala o poti face cu 3 luni inainte de a implini 18 ani, dar la examen nu te poti inscrie decat dupa majorat.

| Kavinski a răspuns:

Momentan nu se poate. poti sa te apuci inca de acum de cursuri, iar cu 3 luni inainte poti iesi la scoala pe traseu... abia in ziua in care vei face 18 ani vei putea da de carnet