| monikka a întrebat:

Hei, buna am auzit la o prietena de-a mea ca vrea sa isi ia carnetul de sofer la 16 ani.cum se procedeaza? adica trebuie sa astepti pana la 18 ani pana sa conduci sau poti sa mergi de cand il primesti(carnetul)? si am mai auzit ca la 17 ani nu ai voie sa dai de carnet...de ce? dau funda celui mai buna si detaliat raspuns.multumesc!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Art. 33. - (1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C1, C1E si Tr;
c) sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;
d) sa fie apta din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;
e) sa nu fi fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau de furt al unui autovehicul;
f) sa faca dovada ca indeplineste conditiile prevazute de art. 116 din Ordonanta de urgenta a
Guvernului nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, in cazul in care a fost condamnata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, pentru una dintre infractiunile prevazute la lit. e);
g) sa fie apta din punct de vedere psihologic pentru a conduce autovehicule sau tramvaie pe
drumurile publice.
(2) Conditia prevazuta la lit. g) a alin. (1) opereaza pana la data aderarii Romaniei la Uniunea
Europeana.
Sursa: http://www.e-transport.ro/......5-p81.html
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| plasticstyle a răspuns:

Nu mai, deci e masina aia care se conduce fara permis la 16 ani
http://www.auto.ro/aixam-alt_model/789521.html

| addryannaa a răspuns:

Pai...
poti sa iti ies carnetu la 16 ani da nu ai voie sa mergi decat uh singura in masina trebuie sa fie cu tine un adult.
sh faza cu 17 ani nu e adevaratha...happy
fundita?love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da poti sa dai de carnet la 16 ani da iti da carnetu la 18 ani adica chiar daca ai luat examenele poti sa conduci la 18 ani