| Bimmer a întrebat:

Mi-am gasit o masina si maine as vrea sa o vad. Daca imi place, tot maine fac si testul la reprezentata. Ce sfaturi imi dati inainte de a cumpara masina? La ce sa ma uit, la ce sa fiu atent. Masina este un Ford Focus din 2012 cu 117.000 km, luata din Germania. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Lufturi caroserie. Adica sa nu fie elementele de caroserie strambe, te uiti la spatiul dintre ele sa fie egal in toate partile.
2. Uzura la interior in spatiul soferului. O masina de 117. 000km n-ar trebui sa aiba nici macar cea mai mica urma de uzura pe volan, pedale, burduful schimbatorului si colturile scaunului. Te poti uita si la vopsea in zona manerelor de pe usi. La km astia n-ar trebui sa fie prea multe zgarieturi de la unghii, poate chiar nici una vizibila, cu exceptia usii soferului.
3. Test de drum. Motorul trebuie sa porneasca prompt, fara trepidatii suspecte, sa mearga rotund (e normal sa porneasca la o turatie putin peste 1000rpm si sa scada incet pana la relanti, daca coboara sub relanti nu e normal dar nici grav), si cel mai important, sa nu scoata fum deloc. O conduci o vreme incetisor, urmaresti cum se misca directia, cum intra in viteze, dupa care cauti o zona mai intinsa sa-i dai si un demaraj mai lung, sa vezi daca are putere motorul. O bagi si pe un drum neasfaltat, sau din piatra cubica, unde asculti daca sunt batai, si vezi daca se simt ceva batai in volan.
4. Inspectie interior, sa functioneze toate butoanele/accesoriile.
Printre astea ar fi ideal ca in service sa rogi baietii sa se uite la caroserie daca se observa ceva suduri suspecte, s-o bagi pe standul de geometrie a rotilor ca sa vezi daca nu cumva a fost avariata, si sa-i faci un test diagnoza sa vezi daca are ceva erori mascate cum ar fi eroare airbag-uri, check engine si altele, care pot fi facute sa nu se mai aprinda in bord.
Succes!

1 răspuns:
| DuRR3xX a răspuns:

Sper sa te ajute! :D Citeste cu atentie, caci poti avea fel de fel de surprize la cumpararea masinii! http://www.vezicatface.ro/......econd-hand