| Casa a întrebat:

Salutare TPU.
Voi cum faceți când conduceți mașină, înainte să opriți sau să încetinești, apăsați ambreiaj și frână sau doar frână?
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsul oferit!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Franez in viteza pana cand ajunge turometrul in jur de 1000rpm, atunci calc si ambreiajul. Uneori dau si inferioara, adica a 3-a sau a 2-a, ca sa franez mai eficient.
Dar pentru un incepator, e suficient sa faci treaba cu turometrul; cand ajungi la 1000rpm, calci ambreiajul.
Sau cand ai viteza mica, gen 40-50 la ora, calci ambreiajul din prima, ca nu moare nimeni.
Cu timpul vei capata experienta si vei sti cum sa folosesti frana de motor, pana atunci concentreaza-te pe intersectii, schimbari de banda, parcari... Ai destule pe cap.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce presupune situația. Dacă e doar de încetinit apeși doar frana, dacă e de oprit atunci apeși și ambreiajul

| Frank51 a răspuns:

Apăs accelerația.

| VoidEternal a răspuns:

Frana si cand turatia ajunge pe la 1500, ambreiaj si scot din viteza.

| Sekim a răspuns:

Depinde de viteza cu care te deplasezi. Daca te deplasezi cu viteza mare poți să folosești întâi frana, urmărești turația și apoi apeși ambreiajul. Daca te deplasezi cu o viteză mica ( spre ex 20 kmh ) apeși ambreiaj și apoi frana.

| adryang78 a răspuns:

Apeși doar frâna până în momentul în care turația motorului scade și e nevoie să schimbi viteza, ca să nu trepideze. Abia atunci calci și ambreiajul.

| NonZarek a răspuns:

Varianta cea mai corecta când vrei sa încetinești (sa te oprești in loc) într-o situație normala, este frână apoi ambreiaj, asa încetinești și mai ușor, protejezi și motorul (nu cad turatiile direct în cap fata de cum s ar întâmplă dacă ai calcă ambreiajul apoi frână) și nu uzezi asa tare frânele deoarece acționează și frână de motor.

| AdrianFoanga a răspuns:

Apesi frana moderat, apesi ambreiajul, schimbi viteza intr-o treapta inferioara si iar apesi frana de data asta mai hotarat si peste 4 secunde apesi ambreiajul, scoti din viteza, lasi liber ambreiajul si apesi ffff hotarat frana pana se opreste automobilul.

| StMarian2003 a răspuns:

Da și eu la fel pentru că sunt începător dar mai bine este cu frâna direct pentrucă reduci viteza mai repede pe când apeși ambreiajul mașina va încetini mai greu

| Chris32243 a răspuns:

Fiecare a invatat cum a putut si are impresia ca metoda lui este cea mai buna.
Daca trebuie sa opresc apas doar frana, nu ma complic cu viteze inferioare ca nu are sens.Doar daca imi apare suntserios pe trecere, atunci reduc de la a 5-a la a 4-a mai apas putin frana numar pana la 10 apoi apas ambreiajul numar pana la 3 si bag a 3-a, apoi numar pana la 8 si apas iar frana etc. Dumnezeu sa-l ierte.