| Cristi17771 a întrebat:

Salutare tuturor
Am un golf 4 1.9 din 2002 si am cu el o problema de ceva timp
In mod normal masina trage pana la 170-180 acum trage maxim pana la 120
Sa fiu mai explicit, pana la 120 trage bine (ca un golf 4 laughing))) ) dar de la 120 se plafoneaza brusc zici ca o trage cineva inapoi si nu mai ii da voie s mearga, daca in mers iau contactul si o pornesc (stiu ca nu e prea sigur sa faci asta) incepe din nou sa traga pana la 130-140 dupa din nou se plafineaza daca opresc din pornesc din nou motorul in mers din nou mai trage pana la 150-160 dupa din nou se plafoneaza, repet ca masina trage normal pana la cea viteza dupa se plafoneaz brusc de zici ca am luat piciorul dupa acceleratie
( cand ajung pana la 160 si daca o tin continuu nu isi pierde din putere, dar daca franez si incerc sa o calm din nou se plafoneaz )
Daca se poate sa nu mi ziceti de mecanic sau tester ca nu s bani (daca erau nu mai eram in problema asta)laughing))
MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu lucrează geometria de pe turbină.
"E boala lor" laughing
Trebuie curățată turbina, și verificate vacuumurile.
Dacă nu rezolvi problema în timp util, riști să se spargă turbina; foarte mulți au ajuns acolo.

| Cristi17771 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, am fost azi si am pus-o pe tester si baga prea mult aer in turbina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cristi17771):

Sa verifici/schimbi si electrovalva, ca de la ea vine problema, in multe cazuri. Se blocheaza geometria de pe turbina din cauza ca nu functioneaza electrovalva. Cureti/schimbi turbina si te trezesti ca si aia noua face la fel, pentru ca nu primeste comanda de la electrovalva.