| gygel_9094 a întrebat:

Salutare!

Va Rog, cititi pana la cap.

Am am oprit cu camionul și semiremorca pe banda 1 în urcare. ( mai era banda 2 liber pe sensul de mers).
Am oprit ca am auzit un zgomot la motrică pe acolo.
2, 3 minute, cel mult 5 am stat acolo pr avari și luminile poziții.

Pe tronsonul care am oprit era indicator oprirea interzisa, da ce sa fac ca am oprit pentru siguranța mea.

Câteva minute.

A venit mr polițist și îmi a zis sa plec, eu în timpul asta eram pe la spatele remorci, ( am dat oarecum un inconjur la amsamblu)

I-am zis ca verific tirul și plec ca am auzit un zgomot
Când pornesc motorul, am mai stat sa zic 1 minut, a și venit la geam sa ii dau actele.

I le-am dat, a întocmit proces verbal cu amenda
Toate bune și frumoase

La plecare după ce m-am parcat, am văzut ca a greșit numele la semiremorca și nr de înmatriculare pe proces.
Scriind BERGER cu nr B xx (nume)

Iar eu in certificat aveam SCHMITZ cu nr B xxx (nume).

Pot face contestatie?
Mr polițist a făcut chiar și poze și filmare la ansamblu și cred ca a prins nr de pe semiremorca.

Am vreo șansă la anularea procesului verbal.
Am avizul de însoțire care arata nr de înmatriculări al ansamblului și Scrisoarea de transport CMR.
Plus certificatul.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate a baut ceva cand a fost la servici, ai sanse sa scapi fara amenda

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca actul este intocmit gresit este nul de drept. Degaeaba a facut poze. Vezi ca ai numai 15 zile sa-l contesti (dupa cate stiu eu)!

| mihai69 a răspuns:

Da, poți contesta p.v. de contravenție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din câte știu, datele incorecte duc la anularea procesului verbal.
Nu am trecut însă prin așa ceva.

| GenerațiaNouă2022 a răspuns:

Da, poți face și vei câștiga procesul cu siguranță!