| Intrebare1234675 a întrebat:

Sunt din Iasi, am 13 ani.
Astazi am trecut trecerea de pietoni mergand pe bicicleta. M-a oprit un politist, mi-a trecut datele intr-un caiet, dar nu mi-a facut proces verbal. Mi-a zis doar ca imi da o avertizare. Sunt sanse sa imi vina acea avertizare acasa, prin posta? Dau funda, va rog muult sa imi raspundeti repede

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vrut doar sa te sperie. Nu se va întampla nimic mai mult. Însă, pe viitor, trecea de pietoni trebuie traversat pe lângă bicicletă.

| Intrebare1234675 explică (pentru anonim_4396):

Deci, nu v a veni nimic? M a intrebat de adresa, date, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Intrebare1234675):

Dacă nu s-a făcut proces verbal de contravenție, nu are ce sa îți vină acasă. De fapt legal nici nu poate sa îți dea amendă deoarece ești minor. Posibil ca polițistul să vină acasă ( dacă agentul nu are ce face) și să le spună părinților, însă de amendă nu e cazul. Numele și adresa a trecut în acel caiet pentru ca la sfârșit de tură agenții de politie întocmesc un raport cu ceea ce au făcut în ziua respectivă. Probabil a vrut și el să arate că a avut activitate pe teren. Dar legal nu ai voie sa traversezi trecerea de pietoni în timp ce te afli pe bicicletă.

3 răspunsuri:
| LionTrap a răspuns:

Daca nu aveai luminile la bicicleata, si esti minor trecand pe pieton cu bicicleta (sa vina o avertizare)