| Adrian_Ciuca_1992 a întrebat:

Salutre am un polo 1.4 mpi din 2002 tocmai i-am schimbat uleiul ai filtru, imi apare in bord service INSP, mentionez ca am făcut un drum in Anglia luna asta cu ea, in blegia cat am stat oprit mi s-a ridicat temeretura la 120 apoi în mers a stat la 90, pana in Anglia, termostatul i l-am schimbat in vara... Ce înseamnă service INSP,
? Am avut si un martor CHEC dar s-a stins...

1 răspuns:
| IulianRomica a răspuns:

Salut! "Service INSP" apare din cauza uleiului (in general), tu ai mers cu uleiul pana intr-un anumit numar de km si l-ai schimbat mai devreme de termen, iar calculatorul masinii te avertizeaza ca este necesar sa-l schimbi dar tu ai facut-o deja. Nu trebuie sa te panichezi. Eu am un opel astra g din 2002 si la fel am patit. Eroarea din bord "INSP" la mine se sterge tinand pedalele de acceleratie si frana la maxim si in acelasi timp pun contactul, bine inteles ca masina trebuie sa fie oprita! CHECK ENGINE este un martor ce avertizeaza ca ai o problema la "motor", de obicei este de la combustibilul prost sau de la sonda lambda. Eu am bagat benzina de la rompetrol si am mers 65 km cu 150/160 km/h pana s-a stins, daca mai bag benzina proasta iar se aprinde... Combustibili de Romania, asa stricam masinile!