| Feitan a întrebat:

ce inseamna cand apare INSP in bord sub kilometraj la o Skoda Fabia 2006? Nu spune mai mult ca sa imi pot face o idee si nici alt martor nu e aprins.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina are un "memento" de revizie, care te anunta la intervalul de km setati din fabrica, ca trebuie sa o duci la service pentru schimb ulei, filtre, si ce mai trebuie.
Dar acel interval nu prea se aplica in Romania, pentru ca aici, uleiurile si drumurile sunt de proasta calitate, la 10. 000km e obligatoriu sa le schimbi; acel memento din bord te anunta la 15.000-20.000 sau chiar 30. 000km, mult prea tarziu pentru un schimb de ulei, la conditiile noastre, mai ales pentru o masina de 14 ani, si probabil peste 200. 000km.
Schimba uleiul de fiecare data cand ajungi la 10. 000km cu el, sau depasesti 12 luni de cand e pus in motor, iar cand apare acel INSP, reseteaza-l pe metoda asta, si va disparea:
https://youtu.be/iIR8tcE6nXg

| Feitan explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Are 127.000 si anul asta am facut doar 6000km ( majoritatea pe autostrada), filtrele trebuiesc si ele schimbate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Feitan):

Dacă ai mers doar 6000km, poți schimba doar uleiul și filtrul lui, pe la 8000km. Treaba cu 12 luni nu e critica, o poți depăși puțin.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie dusa la revizie (inspectie) aia inseamna prescurtarea mentionata.