| assasinu a întrebat:

Se poate icarca o baterie de masina doar cu un transformator de 12V fara punte redresoare ex ai un transformator de 12V gasesti o priza la 220 si sa o incarci

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Nu poti incarca in acest fel un acumulator de masina, deoarece amperajul pe care il da un asemenea transformator este sub 1% din amperajul necesar pentru incarcarea unei baterii!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Un transformator la 12 volti produce curent alternativ, pentru a incarca un acumulator auto este nevoie de o punte redresoare cu cel putin 4 diode,care au rolul de a transforma curentul alternatic in curent continu. Atentie dupa ce sa realizat acest montaj, un lucru foarte important este depistarea polaritatii puntii redresoare, care se face cu ajutorul unui aparat de masura.

| Angel0 a răspuns:

Va iesi fum fara punte redresoare.
Transformatorul tau trebuie sa scoata o tensiune de 14-15 V (La 12V nu incarca)si sa suporte un curent de cel putin 4-5 A pentru a incarca un acumulator auto intr-un timp acceptabil.Transformatorul scoate curent alternativ iar bateria are nevoie de curent continuu.Deci ai nevoie de o punte redresoare de minim 25A cu disipator de caldura.

| rossi46 a răspuns:

Nu o poti incarca in felul acesta. Degeaba ai un transformator tot de 12 V pentru ca amperajul acestuia este foarte mic comparativ cu necesarul pentru baterie. Spre exemplu, transformatorul tau poate avea 500-600 ma (miliamperi, a mia parte dintr-un amper) iar bateria poate fi de 50-70-100 de amperi.

| viooiv a răspuns:

NU NU NU!
Nu incerca ca nu mergr si mai patesti si ceva doamne fereste.