| fanezodo a întrebat:

Se poate încuia mașina cu cheia în ea? Am spălat-o azi și cu cheie în buzunar mi se tot închidea și deschidea și la fel și portbagajullaughing mă gândesc ca de la presiune sau ceva

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu prea se intelege ceea ce intrebi
faptul ca se tot inchidea si deschidea masina cand aveai cheia (telecomanda) in buzunar poate insemna ca se atingeau butoanele in buzunar sau poate fi si o problema la cipul telecomenzii, asta ramane de vazut de catre un electrician auto, alaturi de sistemul de inchidere centralizat care si el trebuie vazut in ce stare este
la masini sunt mai multe feluri de setari de inchidere (inchiderea centralizata de fabrica), la anumite bmw-uri am intalnit faze cand masina dupa ce inchideai portierele, masina se bloca cu tot cu telecomanda uitata in masina, practic numai ai acces la telecomanda in acest fel!
la asiatica mea, nu se inchide automat masina pana nu am telecomanda in afara masinii, daca o am in buzunar si ma indepartez 1 metru de masina, se inchide si singura cand ma indepartez de masina, cum am zis depinde de cum a proiectat sistemul producatorul
cred ca am explicat corect si simplist, credwinking

| fanezodo explică (pentru Simpatic):

Faptul ca se închidea și deschidea era când o spălam, și de aia am zis dacă aș lăsa o în mașină dacă ar mai face figuri să se închidă, este vorba de un evoque, dacă am cheie în buzunar și țin apăsat pr mâner se încuie singură dar dacă rămâne în mașină și vreau să o închid tot așa nu pot

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O regula de service nescrisa, spune ca niciodata nu lasi cheile in masina. Iar atunci cand bagi cheile in contact si te dai jos, mereu deschizi cel putin un geam de pe fata.
Asta pentru ca mai exista masini cu probleme la inchiderea centralizata, care se incuie singure, chiar si cu cheia in contact.
Am avut o Skoda care se incuia si descuia singura, de 20 de ori in 100 de metri. Am avut masini la reparat, care aveau defect senzorul de usa sofer, nu stiau ca este deschisa usa, iar ca urmare, la 20 de secunde de la deblocare, se bloca la loc. Tot Skoda era laughing
Dar multe masini pot avea probleme de genul, de aia e bine sa nu risti niciodata, si sa aplici regula de service.
Un coleg de service mi-a povestit ca in prima saptamana a patit-o, si a trebuit sa cheme un lacatus sa ii deschida masina la care trebuia sa lucreze laughing
Problema incuierii "aiurea" este de obicei de la cablajul din zona portierelor. Se face scurt circuit pe firele ce dau comanda de blocat/deblocat.

| norisorulpufos a răspuns:

Odată s-a blocat cu motorul pornit.