| anonim_4396 a întrebat:

Se poate lua carnetul de conducere de la 16 ani? Daca da, se poate si pentru masina SMART Fortwo Coupe?

25 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Si la 16 ani te crezi pregatit sa conduci o masina care merge cu 50-60 de km/h? Tu habar nu ai ce inseamna condusul propriu-zis. Tu vrei permis si masina ca sa te dai "smecher" in fata colegiilor si a pitipoancelor. Cand realizezi ce prostii poti face cu o masina si cate tampenii se pot intampla atunci te mai gandesti putin. A conduce nu inseamna schimb viteza si apas pedala la podea scot fum cauciucurile si sunt mare "sofer". O sa ajungi la o varsta cand o sa ai experienta in a conduce si atunci o sa iti zici singur ce idiot puteam fi la 16 ani cand voiam carnet.

| eugem35 a răspuns:

La 16 faceam moto cros pe camp abia la 20 coduceam camioane si masin in armata romana si asa am loat permisu de profesionist si ma sperie ce vad pe soselele romaniei de 20 de ani incoace

| eugem35 a răspuns:

Din cate stiu eu smart fortwo coupe are motoru mai mare 1100cm3

| eugem35 a răspuns:

Smart fortwo are motor de 800cm3 pina la 1000cm3 si iti trebuie permis categoria B m-am interesat

Răspuns utilizator avertizat
| adryano_3550 a răspuns:

Absolut nu se boate lua un carnet care iti da dreptul sa conduci panan 50 cm3 prin examen bineinteles(mergi la o scoala de soferi si iti zic exact) mult succes... smartu nu poti sal conduci ca are vreo 700 cm3 dar sunt masini care se pot conduce is inmatriculate ca moped nu ca auto.

| besche a răspuns:

De la 16 ani poti conduce de ex. un Aixam diesel de 400 cm cubi, doar daca ai cursul de legislatie pentru mopede si nu ai voie sa depasesti 45 km/h (adica sub 2 litri /100km consum... ce zici?

| Spintecatorul a răspuns:

Se poate lua A1 pentru masinile pana in 125 cmc

| MidnightLady a răspuns:

Nu, mai nou ti-l da la nastere cand primesti si certificatul...
Abia ai primit buletin si vrei permis de conducere. La varsta ta cred ca ar fi mai indicat sa te gandesti la alte "acte", cum ar fi o diploma de bacalaureat... Si eu as fi de acord cu schimbarea varstei de obtinere a permisului, plus teste psihologice periodic, sa-i elimine pe cei ce nu-s in stare sa inteleaga ce inseamna a conduce.

| Corina a răspuns:

Din cate stiu eu, varsta minima pentru obtinere a carnetului de conducere, pentru orice tip de masina, este de 18 ani. M-am documentat pentru tine si am aflat ca legea prevede ca persoana care solicita permisul de conducere categoria B, trebuie sa aiba varsta de cel putin 18 ani. Nu exista nici o derogare de la aceasta regula; cursurile scolii de soferi pot fi incepute cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.

| mariusciocan a răspuns:

Nu se poate. sistemul nostru de rahat nu ne permite. adica intr-adevar masina Smart este facuta pentru a fi condusa de persoanele de 16 ani cel putin. Insa nu puteti da de carnet decat la 18 laughing. Deci nu inteleg de ce le mai importam happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Smartu-l nu, dar exista o masina de condus la 16 ani si in romania. Intereseaza-te pe net. Se poate conduce pentru ca v max este de vreo 60 km/h. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oparitilor! Lasati copii sa viseze. Nu e mare diferenta intre 16 si 18 ani. Aceeasi buba la cap. Cu cat mai mare varsta cu atat mai mare buba. Daca credeti ca la 18 ani deveniti brusc barbati, va inselati. Uitati-va pe strazile de la noi si o sa vedeti ca nesimtirea nu are varsta. Totul tine de bun simt, nu de barbatie. Tocmai "barbatia" te impinge la fapte de vitejie. Cat despre experienta... e zero si la 16 si la 18.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti si prost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu se poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipu-le te dai tu mare si tare. ce sa zic smecher de colentina...implinesc in dec 15 ani si am vb la politie si imi voi lua in 2011 permisul de conducere iar dupa ce implinesc 17 imi iau si carnetul asa ca daca dai un test si vede cel cu care dai testul ca esti apt si am mintea,, limpede'' si nu esti un dement ca tine atunci il poti lua...asa ca nu mai comenta u ca sa te afli in treaba si sa nu credeti ca am pile pe la politie. nu pur si simplu dau testul dupa ce implinesc 15 ani si dupa ce implinesc 17 il iau(la 17 pentru ca asa vreau eu ca pot sa il iau si cu cateva luni inainte de a implini 17 si pot si la 18 si 19 dar vreau la 17 na ca sa te enervez pe tine.si apropo sunt fatatongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipu-le te dai tu mare si tare. ce sa zic smecher de colentina...implinesc in dec 15 ani si am vb la politie si imi voi lua in 2011 permisul de conducere iar dupa ce implinesc 17 imi iau si carnetul asa ca daca dai un test si vede cel cu care dai testul ca esti apt si am mintea,,limpede'' si nu esti un dement ca tine atunci il poti lua...asa ca nu mai comenta u ca sa te afli in treaba si sa nu credeti ca am pile pe la politie. nu pur si simplu dau testul dupa ce implinesc 15 ani si dupa ce implinesc 17 il iau(la 17 pentru ca asa vreau eu ca pot sa il iau si cu cateva luni inainte de a implini 17 si pot si la 18 si 19 dar vreau la 17 na ca sa te enervez pe tine.si apropo sunt fatatongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La varsta de 16 ani se poate lua B1. Si exista masini exagerat de scumpe(vreo 10 mi, nu te gandi la zeci de mii) pe care le poti conduce pana cand faci 18 si iti iei carnet categoria B. Sigur, daca nu esti exagerat de bogat iesi in pierdere asa, dar daca asta e ceea ce vrei si iti permiti atunci give it a try.
Cat despre Smart nu. Pana la 18 cel putin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se ia carnet la 16 ani de motocilcleta A1 costa in jur de 7 milioane scoala happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU ai cum iti trabuie neaparat 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate lua carnetu pentru A1 la 16 ani pentru motociclete pana in 125 cm3

| Didii15 a răspuns:

Eu stiam ca numai in alte tari se ia carnetul la 16 ani. Dar din cate mi-a zis o fata. poti sa'l iei la 16 ani.si la 18 te duci la politie si iti da permisul de conducere :-s

cya; x

| ค๔ץッ a răspuns:

Da se poate lua carnetul de la 16 ani sau cu 3 luni inainte de a implini 16 ani la categoria B1 si poti conduce masinile care se incadreaza in SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

| Grozavu_Razvan_1997 a răspuns:

Lasati-ma cu copilariile astea cu nu poti conduce o masina daca ai 16 ani, eu am 16 ani 1.80 si 70 kg si in vara imi iau masina sa o pot conduce, nu zic ca am experienta necesara, dar cu timpul voi invata. Nu sunt genul sa ma dau mare in fata prietenilor!