| LucAndrei a întrebat:

Se poate lua carnetul de conducere la 16 ani? Daca da, se poate conduce masina SMART Fortwo Coupe?

15 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

ٳ ٴٳ ٴ! ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ Probabil varul tau are pile, polizoare unghiulare si alte minuni. Tu habar nu ai de legislatia rutiera aplicata la noi in tara la ora actuala. Ca acum 20 de ani faceai scoala la 16 ani si primeai carnetul la 18 este alta poveste. Poti incepe cursurile pentru permisul de conducere CATEGORIA B la varsta de 17 ani si 9 luni. IN NICI UN CAZ MAI REPEDE. Examen nu poti sa dai inainte implinirii varstei de 18 ani.

| eugem35 a răspuns:

Smat fortwo coupe are motor mai mare de 999cmc si iti trebuie permis categoria B bafta

| alex_7264 a răspuns:

Nu poti, nici scoala nu poti sa o faci de pe acum poti sa o faci cu 3 luni inainte de a implini 18 ani scoala, iar sala si traseul le dai dupa ce ai implinit 18 ani. tatal meu este instrucotor. deci nu se poate sa dai acum. si sa iti dea carnetu la 18winking bafta Hristos a Inviat!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Iata niste informatii de la politie despre eliberarea carnetului de conducere:
http://www.igpr.ro/DPR/intrebari_frecvente.htm

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pana la 18 ani nu ai nici o sansa de a lua carnetul de conducere.

| ikram a răspuns:

Da se poate. Masina trebuie sa indeplineasca urmatoarele: Autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Adica:
400kg < masa 45cm3
viteza > 50km/h

In rest nu stiu ce iti mai trebuie, probabil o incuviintare de la parinti ca ai sub 18 ani.
SMART Fortwo Coupe nu cred ca se incadreaza. Masina care iti trebuie se numeste Microcar.

http://daymix.com/Microcar-Mc1/

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu se poatesad
Trebuie sa ai macar 18 aniwinking
Dar nu te grabi sa iei carnetu big grin O sa ai destul timpwinking

| Baiaaanca a răspuns:

La noi in tara nu se poate, doar de la 18 ani.Numai in America se poate lua carnetul de conducere la 16 ani

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Scoala de soferi o poti face la 16 ani, dar carnetul de conducere ti`l da de`abia la 18 ani. Stiu ca asa a facut si un var de`al meuwinking :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smart`ul nu se poate conduce cu carnet de 16 ani... la 16 ani iti eliberaza permis cu subcategoii ( de exemplu A1 B1)... cu A1 poti concuce scutere si alte minuni si cu B1 masina trebuie sa indeplineasca anumite conditi ( cum o spus si ikram)
cu B1 se poate conduce fiat 500 modelul ala vechi... ( care nu prea mai gasesti)

| Zmeura a răspuns:

La noi nu se poate.Tr sa astepti pana la 18

| mm_2126 a răspuns:

Nu ai cum sa iti iei carnetu de conducere la 16 ani la noi in tara...

P. S. mai asteapta pana la 18 ani

| danieladana a răspuns:

Se poate si la noi in tara si nu mai vorbiti tampenii, da masina este buna intereseaza-te si eu vreau sa dau si am gasit si undebig grin

| BiuLR a răspuns:

Da, se poate lua la 16 ani carnetul de conducere...La mine in Dorohoi este o fata de 16 ani care are masina Smart...

| bug94 a răspuns:

Poti lua carnetul doar la 18 ani...era tare daca il puteam lua de la 16 anithumbs up