| Pejhsjsj a întrebat:

Serus! Am o problema la bicicleta. La frana. Frana este frana de disc. Problema e ca la franele din spate nu se misca deloc frana, abia ca prinde ceva, sunt noi, am incercat mult sa vad care-i problema.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

La frânele mecanice o singura parte a etrierului se mișcă către disc, deci o plăcuță e fixă, doar una culisează.

Verifica cablul, sa nu agate pe undeva, eventual deconecteaza-l de la maneta și vezi daca poți învârti partea etrierului care culisează cu mana. Are un arc acolo dar ar trebui sa meargă relativ ușor.

Dacă tot ai deconectat cablul din maneta verifica și maneta, fără cablu ar trebui sa meargă aproape fără nicio rezistență. Vezi și să nu aibă cursa prea mare, dacă atunci când frânezi te apropii cu maneta foarte tare de ghidon sau chiar atingi atunci cablul nu are suficientă tensiune. Se poate regla din șurubul de pe maneta sau poți desface de la etrier și prinde cablul mai strâns.

Cam astea sunt posibilele cauze. Maneta, cablu, etrier.

1 răspuns:
| VoidEternal a răspuns:

Ce înseamnă că nu se mișcă frâna?

Ce fel de frane pe disc sunt? Mecanice sau hidraulice?

| Pejhsjsj explică (pentru VoidEternal):

Mecanice, cu placute de frana, placutele nu se misca, am conparact cu frana din fata care mere bine.

| VoidEternal a răspuns (pentru Pejhsjsj):

La frânele mecanice o singura parte a etrierului se mișcă către disc, deci o plăcuță e fixă, doar una culisează.

Verifica cablul, sa nu agate pe undeva, eventual deconecteaza-l de la maneta și vezi daca poți învârti partea etrierului care culisează cu mana. Are un arc acolo dar ar trebui sa meargă relativ ușor.

Dacă tot ai deconectat cablul din maneta verifica și maneta, fără cablu ar trebui sa meargă aproape fără nicio rezistență. Vezi și să nu aibă cursa prea mare, dacă atunci când frânezi te apropii cu maneta foarte tare de ghidon sau chiar atingi atunci cablul nu are suficientă tensiune. Se poate regla din șurubul de pe maneta sau poți desface de la etrier și prinde cablul mai strâns.

Cam astea sunt posibilele cauze. Maneta, cablu, etrier.