| Drifterx500 a întrebat:

Skoda Fabia 2007 1.2 benzina - instabil relanti, ce poate fi cauza si cat ma costa intretinerea?

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Intretinerea este cu totul alt ceva. Cred ca vrei sa spui costul reparatiei.
Instabil la RALANTI inseamna bujie defecta (15lei bucata), fise bujii (daca este modelul cu fise, 100-150lei setul), bobina inductie (daca este doar una pentru toti cilindrii 200-300lei, daca este cate una pe fiecare cilindru 100-150lei bucata). Benzina proasta (baga niste benzina buna, minim 50lei). Supapa arsa (trebuie garnitura chiulasa, supape, prezoane chiulasa, silicon, ulei, filtru plus manopera in jur de 1000-1500lei piese+manopera).
Poate sa mai fie clapeta de acceleratie dereglata, se regleaza cu tester maxim 100lei.

| Drifterx500 explică (pentru Adrian5575):

Reparatie, asta era, m-am exprimat gresit, multumesc pentru raspuns, mi-a fost folositor aceasta informatie, deci sa am la mine cel putin 1500 lei in caz ca nu se stie...

| Adrian5575 a răspuns (pentru Drifterx500):

Asa e. Speram sa nu fie atat de grav happy

6 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Multe au problema asta in special in primul minut de la pornire.Stiu ca intr-o perioada se facea update de soft.
Daca o face si cu motorul cald are altceva.

| RaduRobertRO a răspuns:

Doar la service o sa afli raspunsul corect. Chiar daca cineva da raspunsul corect, o poti repara singur?

| Drifterx500 explică (pentru RaduRobertRO):

Stiu de chestia cu service, eu intreb care e cauza si cat costa intretinerea, nu vreau sa ma trezesc cu o gramada de bani pe factura la service

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Drifterx500):

Nimeni nu stie cauza in afara de service auto, si nici cît te va costa, mergi cu masina la ei si o verifica, dar după sarbatori ca nu stă nimeni in ziua de Craciun sa ti faca masina, după 3 ianuarie poti sa o duci sa o verifice si atunci aflii.