| RuskiAlex a întrebat:

Stie cineva cat m-ar costa sa aduc o masina din America in Romania?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Posibil, oricum din ce se vede nu e prea informat, iar asta e unul din cazurile alea in care ce e ieftin te costa mai scump intr-un sfarsit.
Sa nu mai spus ca in America mai toate masinile au motorizari mari pe benzina si cutie automata, iar asta nu stiu cat de convenabil este la noi in tara, unde piesele sunt destul de rare pentru aceste configuratii. Plus costurile necesare transportului, vama, mai apoi modificarile masinii pentru a se incadra in normele europene. O pierdere de timp, si de bani.

Bine, daca vrei o masina care e disponibila predominant pe piata SUA, da, dar nu cred ca e cazul.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Dar masinile din europa ce au?
Sau chiar vrei sa te complici(cu vama, acte, omologari) si nu stii cum?

| DaniTDCI a răspuns (pentru OldSoul):

Probabil a gasit acel tip de masina ieftin in America, si scump in Romania, nu stiu cine s-ar complica cu transport pe o asa mare distanta

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

De ce ai impresia ca in Europa se comercializeaza aceleasi masini ca in SUA?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

De ce am impresia ca nu ai citit ultimul meu raspuns din cadrul acestei intrebari?

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Pai, tot nu pricep. Poate omul vrea sa isi cumpere o masina care nu se importa in Europa

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Asa si? Pana la urma ce nu ai priceput?

Ca daca vrei sa importi o masina din SUA trebuie sa platesti transportul maritim undeva la 1000$? Ca mai apoi ai de platit, taxe, vama? Ca ai nevoie de omologari, de teste dinamice pentru a putea obtine omologarea? Ca trebuie sa inlocuiesti stopurile cu unele care respecta standardele europene?

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Asa si, daca omul vrea masina din SUA plateste pentru ea. Si eu daca mi as permite mi as lua un challenger

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Pai sa plateasca.
Dar avand in vedere ca tot in aceeasi zi a precizat in alta intrebare ca are un buget de aproximativ 4000€, nu cred ca e cazul sa vrea cine stie ce masina exlusiva, Supra, sau mai stiu eu ce Mustang, Shelby.

| OldSoul a răspuns (pentru DaniTDCI):

Posibil, oricum din ce se vede nu e prea informat, iar asta e unul din cazurile alea in care ce e ieftin te costa mai scump intr-un sfarsit.
Sa nu mai spus ca in America mai toate masinile au motorizari mari pe benzina si cutie automata, iar asta nu stiu cat de convenabil este la noi in tara, unde piesele sunt destul de rare pentru aceste configuratii. Plus costurile necesare transportului, vama, mai apoi modificarile masinii pentru a se incadra in normele europene. O pierdere de timp, si de bani.

Bine, daca vrei o masina care e disponibila predominant pe piata SUA, da, dar nu cred ca e cazul.

| Anonima6789777 a răspuns:

2500 de dolari. Numai containerul in care iti pune masina costa 1000E.