| atunel a întrebat:

Sunt la jumatatea sedintelor de condus pentru obtinerea carnetului de conducere...a o nelamurire. de exemplu trebuie sa opresc la semafor: ambreaj+ frana!(dupa care scot din viteza si raman cu piciorul pe frana) OPRESC BRUSC...cum trebuie procedat pentru o oprire corecta fara acea bruscare?

4 răspunsuri:
| TeckTonik997 a răspuns:

Chestiile astea tin de obsinuinta... in cateva ore te obisnuiesti. La fiecare masina e putin diferit deci cand vei avea masina ta, probabil ca iarasi o vei omora/brusca etc.

| Lindoro a răspuns:

Treci in treapta a 2 a si franezi din timp si usor.Nu trebuie sa ramai cu piciorul pe frana decat daca esti intr-o rampa, panta, vei simiti daca masina da inapoi, de abia atunci ti piciorul apasat pe frana.

| atunel explică (pentru Lindoro):

Astazi am mai terminat o sedinta de condus...mi am dat seama pana la urma cum sa numai opresc brusc, ACUMA ALTA FAZA: CAND PLEC DE PE LOC CAM BRUCHEZ MASINA, IAU PICIORUL DE PE AMBREAJ PANA SE MISCA MASINA, ACCELEREZ USOR, dupa care PROSTIA la mine e ca iau ambreajul prea repede

| Lindoro a răspuns (pentru atunel):

Ca sa pleci de pe loctongueui piciorul pe ambreiaj, intri intr-a 1-a si in timp ce apesi aceleratia ridici usor piciorul de pe ambreiaj.Totul este direct proportional.Ca sa nu opresti motorul, apesi mai tare pe acceleratie. Dupa un timp de vei obisnui si totul va veni de la sine.Bafta!