| Delocimportant a întrebat:

Tinand cont de faptul ca sunt incepator, in ceea ce priveste calitatea mea de conducator auto, si nu am inca reflexele formate, s-ar merita sa imi cumpar o masina cu volan pe dreapta? Sa presupunem ca sunt o fire calma, nu teribilista, care sa circule cu viteza, sau care sa se aventureze in depasiri. Exista vreun risc in afara de faza cu depasirile? Nu dispun de o suma prea mare, si, ca orice tanar, doresc sa am o masina cat mai ok, si am observat ca, cele cu volan pe dreapta, sunt la jumate de pret. La ce riscuri trebuie sa ma astept, daca voi achizitiona o masina cu volan pe dreapta, in afara de dificultatea de a depasi?

8 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu stiu cat te costa masina, dar uite o idee. Intereseaza-te daca poti muta volanul pe stanga la modelul tau, cat costa, suna la RAR sa vezi daca o poti inmatricula cu volanul schimbat si fa calculul final. Asa, pe dreapta, chiar daca nu esti teribilist, iti va fi destul de greu chair daca esti incepator si te te vei obisnui ce ea.

| Kaℓi a răspuns:

Poate ca faptul ca esti incepator e un atu, nu ti-ai format automatisme care sa te incurce. Daca iti oferi o perioada in care sa conduci pe drumuri mai putin circulate (si periculoase) pana te obisnuiesti cu volanul pe dreapta, si esti foarte atent la depasiri, nu cred ca e o mare problema.

| Florian20405 a răspuns:

Pai va trebui sa faci cateva reglaje la masina,in primul rand la faruri,ele bat invers dar invers fata de cele pe stanga,aproape ca te orbesc,dar daca esti obisnuit ca sofer cu luminiile n-ai treaba.
Deci cum am spus in primul rand reglajul la faruri,dupa aceea,nu e cazu ca vrei sa depasesti o masina, dar cum suntem in Romania, mai intampini o caruta, unu` care a ramas in pana.Ei bine va fi o situatie destul de dificila pentru un incepator.
Deci recomand mai bine o masina mai veche si cu volan pe stanga decat una mai noua si cu volan pe dreapta.
Ca si marci recomand cu incredere Volkswagen, in special Golf 4 care au fost si mai sunt foarte dar foarte fiabilie, Skoda Octavia/Fabia Seat Leon/Toledo dar si Opel Astra, Vectra cat si Ford Mondeo.Aceste marci si modele sunt foarte bune la fiabilitate, comfort, putere dar acum trebuie sa te uiti cum au fost intretinute.
Bafta!

| CosminALX a răspuns:

Eu cred ca te-ai orientat spre o masina cu volan pe dreapta fiindca ai vazut ca sunt mai ieftine happy. Parerea mea ar fi sa-ti iei un g4, g5, seat, ford(gasesti si sub 5000E). Niciodata sa nu-ti iei o masina frantuzeasca.
PS: Sa verifici km (sub 175000 de preferat) motor sub 2000 diesel(taxele sunt mai mici si stii ca nu consuma mult), sa nu fie ruginita, verifica directia, ambreajul, acceleratia, cutia de viteze sa fie in stare buna.
Succes!

| MariusF23 a răspuns (pentru CosminALX):

Stai asa, boss, da' ce au masinile frantuzesti? Ai avut vreuna si ti-a facut probleme? Afla de la mine ca eu am de peste 14 ani numai Renault-uri, si niciunul nu mi-a facut probleme, fata de vw la care se aprindea bordul ca pomul de craciun la fiecare oprire. Adevarul e ca prosti sunt aia care cumpara Renault si Dacia... Si totusi sunt multumiti de ele. In fine, inchei discutia aici, prea multa lume are in cap Germania si VW. Iti recomand acest editorial, daca o sa citesti cu atentie o sa intelegi. http://www.4tuning.ro/......23957.html

| Florian20405 a răspuns (pentru CosminALX):

Bine spui. big grin

| CosminALX a răspuns (pentru MariusF23):

Am avut renault scenic din 2005 iar acum detin un peugeot 407 sw 1. 6hdi si un touran. Pot sa spun ca scenic-ul mi-a facut probleme cu turbina la 55000km si cutia de viteze a cedat la 58000km (l-am dat asa stricat si inca 3000E si am luat touranul), iar piesele sunt scumpe si proaste. La peugeot, motorul se aude ca la tractor, la 100-110 km/h sta la 2100-2300 rpm, tabla de pe ea e subtire, etc. La touran am 137000km si nu am avut probleme, la 120km/h sta la 1900-2100 cu a V-a Eu as da peugeotul sa iau un g6-g5, dar am vazut ca se vinde la pret de nimic si mai bine o tin acolo.

| Daniel_Ionuț_1995 a răspuns:

Cu volan dreapta este mai greu sa te asiguri, Trebuie sa stai dupa un camion in trafic deoarece nu vezi ce este in fata.
Daca esti in Romania nu iti recomand o masina cu volan pe dreapta