| ManuuL a întrebat:

TPU ce inseamna la mercedes c-class s-class e-class? Mai is alte clase? Care e cea mai scumpa? Dar cea mai slaba?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Abresvierile de la Mercedes printre care si cele dorite de tine au o semnificatie anume. Iti voi oferi toate abrevierile intalnite la masinile Mercedes.

ML = Mehrzweck Leicht = vehicul polivalent usor
G = Geländewagen = vehicul de teren
GL = Gelandewagen Leicht = vehicul de teren usor
GLK = Gelandewagen Leicht Kompakt = vehicul de teren usor compact
S = Sonderklasse = clasa speciala
C = Compact, comfort?!?
E = Einspritzung = injectie de combustibil (preluat de la modelele vechi si trecut in fata cifrelor).
CLK = Coupe Leicht Kurtz = coupe, usor, scurt
SL = Sports Leicht = sport, usor
CL = Comfort Leicht = comfort, usor
SLK = Sportlich Leicht Kurtz = sport, usor, scurt

Astea sunt toate clasele. Ca sa iti raspund la intrebarile,, care e cea mai scumpa,, si,, dar cea mai slaba,,, tot ce iti pot spune este ca la Mercedes toate clasele sunt scumpe in felul lor. Nu exista cea mai scumpa sau cea mai slaba deaorece apar modele din ce in ce mai performante ca cele anterioare si pretul tot creste. Singura posibilitate prin care iti poti da seama care e cea mai slaba ca pret sau ca model este sa cauti la fiecare clasa in parte masina dupa un an vechi (de ex. mercedes e class 2004) si iti va oferi modelul clasei de la acea vreme la un anumit pret, fie mare fie mic. Prin asta iti dai seama care e cea mai slaba sau buna, deaorece caracteristicile difera de la model la model dar si anii.

Sper ca te-am ajutat!

| suntserios a răspuns (pentru Surtulecs):

Si A classe si B classe care sunt si modelele cele mai ieftine unde sunt in lista?

2 răspunsuri:
| theosinc911964rsr a răspuns:

Simpu
c-class= berlina mica
e-class=berlina medie
s-class= berlina mare, de lux