| Gaita_Cristi_Mihail_1999 a întrebat:

Trebuie sa ai atestat ca sa conduci o masina Smart? Sa ce trebuie sa detii ca sa conduci o astfel de masina? Multumesc...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a conduce legal, pe drumurile publice, orice autovehicul ai nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare, nu mai exista atestat (de fapt certificat de absolvire a cursurilor de legislatie) din 19 ianuarie 2013. De altfel acesta era valabil doar pentru mopede.
Pentru Smart, de regula, este nevoie de permis de categoria B. Cred ca exista si modele mici, pentru acestea este nevoie de categoria B1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permis categoria B