| walterrrwhiteee a întrebat:

Un prieten de al meu a dat oglinda în oglinda cu o masina și nu știe dacă era vina lui sau nu. Era o intersecție cu trei părți. El cobora din partea dreapta și avea un semn de dați prioritate dar nu a încetinit și a continuat pe drum în jos. Altcineva venea de jos, dar pe partea persoanei se afla o mașină parcata pe șanț, nu atingea drumul masina parcata. Masina era parcata puțin mai jos de intersectie. Noi zicem ca e vina persoanei care venea de jos și nu a prietenului meu, chiar dacă el trebuia sa dea prioritate, dar masina cealaltă trebuia sa oprească pentru ca avea obstacol.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau si-a luat permisul pe spaga?
Cum de nu cunoaste Legislatia rutiera, ca sa stie cine-i vinovat si cine nu a acordat prioritate?
Nu are nici o importanta parerile ageamiilor, ca legea da dreptate celui care a gresit, nu dupa cum vrea fiecare.
Cand ai masina parcata si nu ai loc sa treci, astepti pana se face loc pe banda cealata, semnalizezi si te angajzei in depasire.

Spui asa:
"...El cobora din partea dreapta și avea un semn de dați prioritate dar nu a încetinit și a continuat pe drum în jos. "

Deci prietenul tau este vinovat ca nu a dar prioritate si s-a angajat in depasire pe sens opus, lovind masina celui care mergea legal pe banda lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a respectat semnul de prioritate și mai întrebi cine e de vina?

| walterrrwhiteee explică (pentru suntserios):

Pai da, dar cealaltă persoana practic a atins puțin și banda lui când a trecut pe lângă mașina parcata pe șanț.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci cand dai prioritate cuiva, ii dai chiar daca acesta se afla intr-o depasire. Chiar daca efectueaza o depasire neregulamentara, tu dai prioritate tuturor celor care circula pe drumul pe care vrei sa intri; deci prietenul tau este vinovat, daca i-a iesit in fata celuilalt. Daca era inscris in banda, iar celalalt a inceput depasirea (obstacolului) in fata prietenului tau, atunci ala este vinovat.
De asemenea, daca ala nu a parasit banda lui, prietenul tau este 100% vinovat, ca a intrat peste el, cand avea prioritate.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeCazan a răspuns:

Asta e...prea de tot. "avea un semn de dați prioritate", avea semn cedează trecerea și din ce spui nu a făcut acest lucru. Deci, de ce mai întrebi cine e de vină?
Din cauza unuia ca prietenul tău, care nu știe ce înseamnă triunghiul întors, m-am trezit cu unul intrând în mine în intersecție, eu având prioritate.
Așa se întâmplă când se dau permise pe capace de bere; toți știu sa conducă (pe câmp), mai puțin pe stradă și după semne.