| VreauMiere a întrebat:

Unde pot afla care este impozitul auto anual la o anumita masina?

5 răspunsuri:
| kaudia25 a răspuns:

Calculeaza acum impozitul auto anual online. Pentru a calcula impozitul auto trebuie doar sa folositi valorile din tabelul de mai jos. Capacitatea cilindrica a motorului automobilului dumneavoastra il puteti gasi in Certificatul de Inmatriculare la punctul P.1.
Pretul in lei pe 200 cmc sau fractiune din acesta necesar calcularii taxei il veti gasi in tabelul de mai jos.
http://www.ghidtransport.ro/resurse/impozit-auto.html

Succes

| VreauMiere explică (pentru kaudia25):

Deci pentru o capacitate de 6.600 cm3 o sa platesc 9.570 lei pe an?

| suntserios a răspuns (pentru VreauMiere):

Da fix atat platesti, daca nu stiai masinile de peste 2000cmc sunt considerare de lux si se plateste impozitul pe fiecare cmc in plus

| VreauMiere explică (pentru suntserios):

Lux? Serios? Adica cati nu au masini de peste 2L in Romania? Ok bun, deci e o masina de lux si platesti o gramada de bani (cel putin la impozit, care este anual). Dar strazile de ce nu sunt de "lux", adica banii pe care statul ii incaseaza de la masinile cu capacitati cilindrice uriase unde intra? Iti raspund eu: Intra oriunde (mai ales in buzunarele lor) dar numai in sosele nu intra.

| gabridian a răspuns:

La primaria unde este inregistrata masina(domiciliul proprietarului).