| Cr7adi a întrebat:

Unde se afla filtru de particule pe E60? Si daca il elimin trebuie resoft neaparat? Ce recomandati, e infundat si abia trage masina.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Habar nu am ce are filtrul de particule in el.
In schimb am desfacut catalizatoare de motoare pe benzina, si am scos tot ce era desprins din el. Masinile trag mult mai bine dupa operatia asta, insa nu garantez ca mai lucreaza catalizatorul cum trebuie. Scot niste bulgari ca de ceramica, habar n-am care e treaba cu ele, dar am rezolvat multe masini care umblau cu "check engine" aprins, le oscila relanti-ul si nu trageau deloc bine.
Intereseaza-te daca se poate face o asemenea 'lucrare' si la filtrul de particule.
Mai exact, taiat, curatat si lipit la loc cu sudura MIG.

| Iulian-Dorin_Movu_1995 a răspuns:

Nu sunt in tema, dar din cate am observat filtru de particule e catalizatorul, sau cel putin in catalizator laughing, resoftarea ramane la alegerea ta, daca-l scoti de tot

| Iulian-Dorin_Movu_1995 a răspuns:

Ai grija unde faci resoftarea, daca nu e facuta cum trebuie masina o sa-ti scoata fum, ar fi pacat. pret de resoftare 200 300 euro