| emoboy a întrebat:

Viteza maxima dauneaza unui diesel? Tinand cont ca ajunge la 5000rpm.Se supraincalzeste turbina in acesta situatie?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu un motor este proiectat sa functioneze chiar si atunci cand masina atinge viteza maxima constructiva.

| Danielcristian a răspuns:

Depinde ce masina aveti, Daca aveti un diesel puturos cu motor de 1900 nu prea ar fi recomandat turatii mari si lungite, daca cilindrada e mai mare de 2200, sau 2500 nu e niciun stres, masinile sunt facute sa reziste si la turatii mari ca doar de aceea e pus rosul ala acolo.
Daca are 7500turati si apoi urmeaza rosu, nu e niciun stres sau problema ca o tineti cu a doua, a treia si celelalte viteze la 7500turati.

Prima viteza mergeti usor cu ea iar dupa aia span frate happy, ca merge de trasneste.

| dru1darius a răspuns:

Nu dauneaza, cum nici la unu pe benzina, cele pe diesel au un intercooler radiator pentru turbina, ce o va tine mereu la temperatura favorabila iei

| daddu a răspuns:

Corect, nu dauneaza daca faci depasiri la viteza aia, nu sa o tii asa constant la viteza maxima, gandeste-te la tine de exemplu cum iti place sa alergi? Mediu? sau Sprint? poate iti place sprint dar niciodata n-o sa fugi mult in sprint. Gandeste-te asa cand iti conduci masina.Pentru ca e diesel e bine s-o mai urci cateodata la turatii mari, da' ce-i prea mult strica.