| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o masina care sa nu depaseasca 2500 Euro.
Sa fie acceptabila ca si calitate, si costuri de intretinere mici.
Eu as opta pentru un Opel astra.
Taicamiu tot vorbeste despre dacia solenta cu un pret in jur de 2.000 euro, cica e acceptabila si piese foarte ieftine.
Din cate am citit pe net am observat ca nu e mare diferenta intre costurile de intretinere pentru opel si solenta.
Astept pareri!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Opel Astra G este o alegere foarte buna. Corsa, Matiz si alte asemenea or fi si ele bune, dar sunt dintr-un alt film. Solenza este o masina foarte reusita, insa are dezavantajul ca e un model care s-a fabricat intr-un numar relativ limitat de exemlare, astfel ca piesele nu sunt nici foarte ieftine, nici usor de gasit. PArerea mea, care am condus si una si alta, ramane ca Astra o depaseste, atat ca design, cat si ca fiabilitate, costuri de intretinere, confort, dotari de baza.

13 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Iti zic 3 modele de masini bune pana in 23-2500euro
Opel Asta G 1, 7Dti diesel consum 5 piese foarte ieftine!
Golf 4 1, 4i la fel piesel gen solenta!
Focus 2001-2 1,4 sau 1, 6i benzina

| RB26DETT a răspuns:

Te prea complici, o masina foarte buna si sigura, volvo v40, un pic mai veche decat celelalte dar mult mai serioasa decat opel si mult mai buna, este o masina usor de intretinut, ai lux, design, siguranta, incredere, o stabilitate maxima, si iti va placea sa te sui la volanul unui volvo dupa ce testezi unul. spun ceilalti 2000 euro sunt prea putini pentru calitate, se inseala amarnic, am cumparat cu 2000 euro un volvo v40 motor 2.0 i 140 cai putere, interior + scaune piele, full electric, full option, masina este superba din anul 1997. daca nu te-am lamurit si tot ai dubii cum ca "volvo, neah, mai bine opel" gresesti amarnic, intr-un opel nu ajungi sa faci ce a facut omul din filmuletul asta http://www.youtube.com/watch?v=DU61MsU9CTs fii sigur pe ceea ce cumperi, ps nu lua volvo v40 cu motor 1.6, se spune ca nu prea e cine stie ce.iti recomant motor de 1.8 sau 2.0 daca e pe GPL [doar 2.0] sau 1.9 diesel, ai grija totusi poate ai noroc si nimeresti versiunea T4 de la 1.9 tdi :) ai doar 200 cai putere :) la cele normale ai in jur de 100

| SerafimHD a răspuns:

2000 de euro este f putin pentru calitate!

| anonim_4396 explică (pentru SerafimHD):

Am zis 2.500 de euro, cu 2.000 ma refeream la solenta, pentru ca nu stiu daca merita 2.500 euro o solenta

| ReZiSTorr a răspuns:

Vw passat 1.9 tdi, din anul 1994-1996 e ff bun, l-a cumparat taicameo acum 3 ani si inca nu am bagat bani in el decat niste faruri albe

| Deknar a răspuns:

Un vw passat de prin 1996, are rezervor de 100l poti gasi in jur de 2400 de euro inmatriculat.

| MariusPapoi a răspuns:

Sa nu faci greseala sa iei dacie, eu iti recomand opel corsa pentru cunsum mic si piese ieftine

| BigJon a răspuns:

Nu cumpara solenza pentru ca oricum e Dacie si dupa 2 ierni e mancata de rugina.
Opel-ul e mai spatios si mai fiabil.

| Tiby49 a răspuns:

Golf 4 de prin 99 sa functioneze f bine vezi adica sa nu aibaa nici un accident cu ea iti garantez e cea mai buna alegere

| poilkjmnb a răspuns:

Nu-ti lua solenta...e praff! si in plus din cate am inteles consuma si cam mult! mai bine iti iei opel astra G dar ti-as recomanda un cielowinking crede-ma ca e foarte bun! eu am de 7 ani si e din 96 tot ce i-am facut schimburi de ulei, distributia chestii dinacestea.aa si o segmentarewinking

| pisicutzamik a răspuns (pentru poilkjmnb):

Buna la asta ma gandeam si eu, vreau sa-mi cumpar o masina peste 2 luni.ma gandeam la un logan sau cielo!

| DanyGTO a răspuns:

Eu ti-as recomanda Daewo Matiz.
E ieftin si daca cauti bine gasesti unul la 2000 de euro si in stare buna.
Plus ca tatal meu a avut unul si este supraponderal si matizul atingea in jur de 140 Km/h, este foarte stabil desi motoarele sunt in jur de 900 cc sunt puternice si trag bine!